Bilim 05 TEMMUZ 2011 / 13:22

Başıboş uydu LulzSec usulü kurtarıldı

Mühendisler başıboş uyduyu hack’leyerek kontrol altına aldı, milyonlarca dolarlık yatırımı kurtardı.Avrupa Uzay Dairesi (ESA) mühendisleri ve kontrol uzmanları, bugünlerde LulzSec gibi gruplarla sıkça gündeme gelen ‘Hacking’ yönetmini kendi kontrollerinden çıkmış bir uydu için kullandı. Hack girişimi işe yaradı ve uydu tekrar kontrol altına alındı.

2000 yılında uzaya gönderilen ve yörüngeye yerleşen 4 uydudan biri olan Samba, geçtiğimiz Mart ayında meydana gelen bir sistem arızası nedeniyle konrol dışı kaldı. Bu durum ESA mühendislerini çok üzdü.

ESA Operasyon Müdürü Manfred Warhaut her şeyi kurallara uygun olarak yaptıklarını ancak kılavuzda bahsedilmeyen bir sorunla karşılaştıklarından bir ‘hack timi’yle bu sorunu çözmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu yönteme son çare olarak başvurduklarını belirten yetkililer uydunun kısa süre içerisinde tüm işlevlerine kavuştuğunu ve kullanılır hale geldiğini vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun