Bilim 27 ŞUBAT 2011 / 11:52

Baş ağrısının bir ilacı daha bulundu: Sevdiklerinizin fotoğrafları

Ağrının yeni ilacı, sevdiklerinizin fotoğrafı

Kaliforniya Üniversitesi'nin 2009 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçları, sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarına bakmanın ağrı kesici etkisi olduğunu ortaya koymuş. Keşke daha önce keşfetseydik...

Hani bir yerleriniz acıdığında anneniz veya babanız "öpeyim de geçsin" derdi, öptüğünde de gerçekten geçerdi ya? İşte bir yeriniz acıdığında veya ağrıdığında sevdiklerinizin fotoğraflarına bakmanın benzer etkiyi gösterebildiği ortaya çıkmış. Yöntemin etkisi kişiden kişiye farklılık gösteriyor, ama genel olarak işe yarıyor.Kaliforniya Üniversitesi'nden Sarah Master adlı bir psikolog, 25 kadın ve onların erkek arkadaşıyla gerçekleştirdiği 6 aylık araştırması sırasında ilgi çekici bir yöntem izlemiş. Kadınların vücuduna sivri bir cisimle baskı yapan Master, daha sonra bu kadınların perdenin arkasındaki erkek arkadaşlarının elini tutarken, perdenin arkasındaki tanımadıkları bir adamın elini tutarken, erkek arkadaşlarının fotoğraflarına bakarken ve tanımadıkları birinin fotoğrafına bakarken ağrıya verdikleri tepkiyi gözlemlemiş. Sonuç, erkek arkadaşlarının elini tutan veya fotoğrafına bakan kadınların ağrıyı daha az hissettikleri yönünde. Üstelik fotoğrafa bakmak da en az elini tutmak kadar iyi sonuç veriyor.Ağrı çektiğiniz dönemlerde sevdiğiniz birinin fotoğrafına bakmak mide ve karaciğerinize de zarar vermiyor olsa gerek.Araştırmanın detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun