Bilim 12 AĞUSTOS 2009 / 12:01

Bakteriler dünyaya ışık saçacak

Araştırmacılar, enerji üretmek için bakterileri evrimleştirmenin peşine düştü.

Araştırmacılar, enerji üretmek için bakterileri evrimleştirmenin peşine düştü.

Yenilenebilir kaynakları kullanarak çevreye zarar vermeden enerji üretmek önem kazandıkça, araştırmacılar bu konuda akılları zorlayan girişimlerde bulunuyorlar. Şimdiye kadar bu yöntemlerden en çok üzerinde durulanlardan biri, yakıt hücreleri sayesine enerji elde etmekti. Massachusetts Üniversitesi araştırmacıları ise, kapalı bir ortamda basit şekerle beslenen bakterilerin de verimli bir enerji kaynağı olabileceğini düşünüyorlar.

Bu yöntemin hayata geçebilmesi için, bakterilerin şekerle beslenirken oluşturdukları ATP'den kaynaklanan pozitif hidrojenin elektrotlara iletilebilmesi gerekiyor. Bunun için de bakterinin yapısal iletkenliğini artırmaya ihtiyaç var. Massachusetts Üniversitesi araştırmacıları, dünya üzerinde bakterilerin elektriksel iletkenliğini artırmaya zorlayacak bir çevre koşulu olmadığını görünce bunu kendileri sağlamaya karar vermişler. Bu amaçla grafit elektrot üzerindeki bir kültürde yetiştirilen bakterilere 400 milivolt sürekli akım verilmiş ve bu ortama uyum sağlayıp sağlayamayacakları gözlenmiş. 5 ay sonra buradan alınan bakterilerin nomal kültür ortamında çok daha hızlı ürediği ve olgunlaştığı gözlenirken, hareketliliklerini ve anotlara tutunmaları sağlayan yapılarda belirgin bir gelişim sağladıkları görülmüş. Bu sonuçların, enerji üretebilecek nitelikte bakterilerin üretilmesinde önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Araştırmanın detayları http://dx.doi.org/10.1016/j.bios.2009.05.004 adresinde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun