Bilim 16 HAZİRAN 2011 / 16:00

Aya inmeyi başaran zengin olacak

Google özel olarak finanse edilmiş bir uzay mekiği ile aya inmeyi başarana 20 milyon dolar ödül verecek.Blog’unda bu açıklamayı yapan şirketin gerekçesi, bunun çok ‘havalı’ bir fikir olması. Google’ın blog’unda yapılan açıklamada Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı Alan Eustace, “Uzay keşiflerinin teknolojik ilerlemeleri üretmekte önemli bir adım olduğunu geçmişteki örneklerden kolayca anlayabiliyoruz” dedi.

Sıcak kalkanlar, asteroid madenciliği ve hatta Tang portakal suyu gibi (yer kaplamaması açısından düşünülmüş) geçmişin uzay başarılarını örnek gösteren Eustace, para ödülünün robot teknolojisi, yeni uzay çağı materyalleri, iniş kontrol teknolojisi ve daha birçok başlıkta daha da önemli ilerlemeleri beraberinde getireceğine dikkat çekti.

PC World’ün haberine göre, dünyanın dört bir tarafından ekipler Google Lunar X-Ödülü’nü almak için yarışacak. X Prize Foundation’ın açıklamasına göre, yarışmacılar ay yüzeyine en az 500 metre yaklaşacak, robotik gemiler inşa edecek.

Her özel görev 5 milyon dolar

20 milyon dolarlık büyük ödül, özel girişimle finanse edilen uzay mekiğini aya indirebilen ve bazı görevleri de yerine getiren ekibe verilecek. 5 milyon dolarlık bonusları kazanmak içinse ayın yüzeyinde 5 bin metre dolaşmak, Apollo’dan kalan parçaları fotoğraflamak, donmuş su bulmak, dünya süresiyle 14,5 gün süren ve çok soğuk geçen bir ‘ay gecesini’ yaşamak gibi görevleri yerine getirmek gerekiyor.

Bir diğer 5 milyon dolarlık ödül ise yarışmayı ikinci olarak tamamlayana verilecek. Aya iniş görüntüleri de online olarak Google Lunar X Prize internet sitesinde yer alacak. Yarışma için bir zaman aralığı da var. Büyük ödülün miktarı 31 Aralık 2012’den sonra 15 milyon dolara düşecek. 31 Aralık 2014’te ise, Google ve X Prize Foundation aksi yönde bir karar alıp süreyi uzatmadığı takdirde, yarışma sona erecek.

X Prize Foundation, bir başka uzay yarışması ile de aslında çok iyi tanınıyor: 10 milyon dolarlık, tam yörüngesel olmayan uzay uçuşu için verilen ‘Ansari X’ ödülü. Ödülü bundan üç yıl önce SpaceShipOne kazanmıştı. Google şimdi vakıfla birlikte ay projesi için el ele verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun