Bilim 27 EKİM 2009 / 08:28

Avrupa, Sahra Çölü üzerinden enerji ihtiyacını karşılayacak

Desertec adı verilen proje ile Afrika’nın güneşinden yararlanılarak, Avrupa’nın enerji ihtiyacı karşılanacak.

Desertec adı verilen proje ile Afrika’nın güneşinden yararlanılarak, Avrupa’nın enerji ihtiyacı karşılanacak.


İki haftada bir, güneş tüm bir yıl içinde kullandığımızdan daha fazla enerji yolluyor gezegenimizin yüzeyine. Güneş insanın enerji ihtiyacı için tükenmez bir enerji merkezi. Ancak bu yakında büyük bir şekilde değişebilir. Avrupa şirketlerinin vardıkları anlaşmada bir sorun olmazsa, bugüne kadar düşünülmüş en büyük güneş projesi inşası Sahra Çölü'nde başlayabilir. Proje tamamlandığında, Afrika üzerinden gelen güneşten enerji toplanacak ve bu enerji Avrupa'daki evler ve işyerlerinde kullanılmak üzere temiz, yeşil enerjiye dönüştürülecek.

Desertec adı verilen proje, 20 alman şirketin ortaklığında yapılacak. Projeyle birlikte, Kuzey Afrika'da termal güneş enerji sistemi kurulacak ve bunun 400 milyar dolara mal edilmesi planlanıyor. Projeyle 2050'de, Avrupa'nın elektrik ihtiyacının yüzde 15'i karşılanmış olacak.

Akdeniz bağlantıları Cebelitarık boğazı ile Fas'dan İspanya'ya; Balearik Adaları üzerinden Cezayir'den Fransa'ya, Tunus'tan İtalya'ya, Libya'dan Yunanistan'a, Mısır'dan Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye yapılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun