Bilim 02 AĞUSTOS 2013 / 10:57

Avrupa'dan Türk bilim insanına 2,5 milyon avro

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Ürey, Avrupa Araştırma Konseyi’nin 2,5 milyon avroluk araştırma fonunu almaya hak kazandı. Sağlanan fon “Arttırılmış Gerçeklik ve 3 Boyutlu Uygulamalar İçin Yeni Display Teknolojilerinin Geliştirilmesi” araştırmasında kullanılacak.Dünya çapındaki en iyi araştırmacıları ve çığır açıcı projelerini destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC), her yıl çeşitli ülkelerde yürütülen bilimsel araştırmalara destek olmak amacıyla fon sağlıyor. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından koordine edilen programa bu yıl tüm Avrupa’dan yapılan 9400 başvuru arasından Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nden Prof. Dr. Ürey’in mühendislik alanındaki projesi desteklenmeye layık görüldü.

Bugüne kadar Türkiye’ye aktarılan en yüksek fon tutarı olan 2,5 milyon avroluk destek Prof. Dr. Hakan Ürey tarafından yürütülen, “Arttırılmış Gerçeklik ve 3 Boyutlu Uygulamalar İçin Yeni Görüntüleme ve İzleme Teknolojileri” araştırmasında kullanılacak. Araştırmayla, 3 boyutlu görüntüleme ve izlemenin kişiye özel hale getirilmesi hedefleniyor.

Avrupa’nın en prestijli araştırma fonu olan ve daha önce Nobel Ödülü sahibi pek çok bilim insanına verilen destek, Türkiye’de kıdemli araştırmacılar kategorisindeki mühendislik alanında ilk ERC Projesi olma özelliğini taşımaktadır ve Koç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yürütülecek.Prof. Dr. Hakan Ürey, projesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:
“Ben ve ekibim, ‘3 boyutlu ekranlar’ ve ‘giyilebilen’ ekran teknolojileri konusunda şu ana kadar çözümlenmemiş çok önemli temel optik problemlere çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, ekran teknolojilerinin çok daha fazla gelişmesinin önünü açabilmek adına, mevcut temel problemleri çözebileceğine inandığımız yeni metotlar ve teknolojiler geliştirmeyi amaçlamaktayız. Bu konularda birçok yeni patent başvurumuzun yanı sıra ilerleyen yıllarda farklı sektörlerde de uygulamalarını göreceğimizi umuyor ve geliştireceğimiz teknolojiyle, 3 boyutlu görüntülerin kişiye özel hale getirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Koç Üniversitesi’nde mevcut 16 kişilik bir araştırma grubum var. Bu proje için ilave olarak 7 kişilik, doktora öğrencileri ve doktoralı araştırmacılardan oluşan yeni bir ekip kurmayı planlıyorum.”

Prof. Dr. Hakan Ürey, Koç Üniversitesi bünyesinde kurduğu Optik MEMS Araştırma Laboratuvarı’nda halen şu konularda Ar-Ge projeler yürütüyor:

  • MEMS tarayıcı kullanan cep telefonu boyutlarında mikro-projeksiyon cihazları;

  • 3 boyutlu display teknolojileri ve ekranlar; optik okumalı termal algılayıcılar;

  • Portatif spektroskopik kimyasal analiz cihazı;

  • Sıvıların nano parçacıklar ile barkodlanması ve tanınması;

  • Birçok kan testine ve analizlerine olanak sağlayan portatif biyo-algılayıcı.


Mühendislik alanında bir ilk

ERC desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer fonlardan farklı olarak bir araştırma grubu, kurum veya konsorsiyuma değil, tek bir kişiye veriliyor. Projeyi alan kişi Avrupa çapında istediği kuruma bu projesini taşıyabiliyor. ERC projelerinin, kariyerinin farklı aşamalarındaki araştırmacılara yönelik üç programı bulunuyor. Bunlar, doktora sonrası 0-7 yıl (starting), 7-14 yıl (consolidator), son 10 yıldır ileri düzey araştırma yapan kıdemli araştırmacılar (advanced) olarak sıralanıyor. Prof. Dr. Hakan Ürey’in projesi daha önce Nobel Ödülü sahibi birçok bilim insanının da aldığı, “Advanced” kategorisinde fon almaya layık görüldü.

Avrupa Araştırma Konseyi, Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında matematik alanında Prof. Halil Mete Soner’in projesine ERC-Advanced düzeyde fon sağlamıştı. Prof. Dr. Hakan Ürey’in söz konusu projesi ise mühendislik alanında, ilk ERC-Advanced olması nedeniyle de büyük önem arz ediyor.

Prof. Dr. Hakan Ürey kimdir?

1987 yılında İzmir Fen Lisesi’nden, 1992 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında yüksek lisans ve 1997 yılında doktora derecelerini ABD’deki Georgia Institute of Technology’den aldı. Doktora sonrası 4 yıl ABD’de bulunan Microvision Inc.)’de araştırma mühendisi olarak çalıştı. 2001 yılından itibaren Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 2007 yılında Doçent ve 2010 yılında Profesör oldu.

Hakan Ürey’in 30’un üzerinde ABD ve Avrupa patenti ve patent başvuruları, 150’nin üzerinde uluslararası makalesi vardır; birçok uluslararası konferansın başkanlığını ve organizasyonunu yapmıştır. 2006 yılı Werner Von Siemens akademik başarı, 2007 yılı TÜBA-GEBİP Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, ve 2009 yılı TÜBİTAK Teşvik ödüllerini almıştır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun