Bilim 04 KASIM 2015 / 14:55

Atmosfere giren meteor korku yarattı

Atmosfere giriş yapan meteorun kısa sürede yanarak küle dönüşmesi, Bangkok'taki araçların kameralarına yansıdı.

Her ne kadar Dünya'dan bakıldığında uzay son derece sakin görünüyor olsa da sürekli bir hareketlilik söz konusu. Gezegenler, meteorlar, sistemler, yıldızlar, hatta galaksiler bile sürekli bir hareket halinde. Bu hareketlilik, beraberinde çarpışmaları da getiriyor.

NASA sağolsun, Dünya'ya çarpması ihtimali bulunan büyük gök taşlarını rahatlıkla görebilecek durumdayız. Şehir büyüklüğünde bir göktaşı yaklaşıyor olsa ne yaparız, orası soru işareti tabii. Küçük gök taşları ise atmosfere giriş yapıp, genellikle yeryüzüne erişemeden yanarak yok oluyorlar.

Bangkok civarında düşüşe geçen göktaşı, araç kameraları tarafından kaydedildi. Geceyi bir anda gündüze çeviren göktaşının yanıp yok olması saniyeler sürerken, olayı gören motosiklet sürücüsünün şaşkınlığını videoda izleyebilirsiniz.Yaklaşık 2 ay önce, hemen hemen aynı bölgede, gündüz vakti düşen meteor da böyle görüntülenmişti:
 

Aşağıdaki videoda da 2013'te Rusya'da düşüşe geçen meteorun görüntülerini görebilirsiniz:

ETİKETLER : meteor bangkok atmosfer
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun