Bilim 10 AĞUSTOS 2015 / 10:43

Astronotlar uzay marulunun tadına bakacak

Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatı, önümüzdeki hafta uzayda yetiştirilen marulların tadına ilk kez bakacak.Uluslararası Uzay İstasyonu’nunda 44’üncü Keşif Görevi’ni yürüten astronot ve kozmotlar, bugün ilk kez uzayda yetişen marulun tadına bakacaklar.

Uzay İstasyonunun sebze yetiştirme ünitesinden toplanacak olan marulları, müfredat yemeden önce sitrik asitli temizleyicilerle sterilize edilecek ve ardından tadına bakacaklar. Diğer marullar paketlenerek dondurulmuş halde Dünya’ya gönderilecek.

Uzay İstasyonun’da yetiştirilen marullar 8 Temmuz’da ekilmişti. Veg-01 adı verilen ve sebzelerin kırmızı, yeşil ve mavi LED altında tutulduğu ünitede yetiştirilen marul, 33 günde yenilebilir duruma geldi.Kırmızı ve mavi ışıklar bitkinin fotosentez yapmasını sağlarken, yeşil ışık marulun doğal rengini kaybederek mora dönüşmemesi için kullanıldı.

NASA, marulun uzayda yenilenebilir gıda sistemlerinin kurulabilmesi adına büyük önem taşıdığını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun