Bilim 07 NİSAN 2010 / 07:16

Araçlar şoförünü tanıyabiliyor

Şirketler araçlarının nerede, ne zaman ve hangi şoför tarafından kullanıldığını takip edebilecek.

Şirketler araçlarının nerede, ne zaman ve hangi şoför tarafından kullanıldığını takip edebilecek.


Satko Teknoloji sunduğu "Şoför Tanımlama Sistemi" ile şirketlerin şoförlerini takip edebilmelerini sağlıyor. Bu sisteme göre, şoför aracı kullanmaya başlamadan önce kendi cihazını okutarak aracı çalıştıyor, cihazda toplanan bilgiler de merkeze aktarılıyor. Böylece aracın, hangi saatlerde hangi şoför tarafından kullanıldığı düzenli olarak takip edilebiliyor.

Sistem aracın çalınması ya da izinsiz çalıştırılması halinde şoför tanımlaması yapılmadığı için hem araçta, hem de merkez de uyarı vererek aracın bulunmasını kolaylaştırıyor. İstendiğinde aracın motor, hız ve yakıt takipleriyle bağlantı kurularak, şoför değerlendirme kartları oluşturulabiliyor. Bu sayede aşırı hız ya da aşırı motor devrinin önüne geçilebiliyor.

Satko Teknoloji Genel Müdürü Nedim Çelebiler, "Satko Teknoloji'nin sunduğu mobil araç takip ve filo yönetimi sayesinde, araç ve şoförlerin yakından takip edilmesi ile daha verimli ve sorunsuz bir çalışma yürütülmesine yardımcı oluyoruz." diyerek, sistemin getirilerini vurguladı.