Bilim 29 ARALIK 2010 / 16:06

Apple, kullanıcıları tarafından dava ediliyor

Davaların iPad ve iPhone uygulamalarındaki veri sızıntısı nedeniyle açıldığı belirtildi.

Davaların iPad ve iPhone uygulamalarındaki veri sızıntısı nedeniyle açıldığı belirtildi.


iPhone ve iPad kullanıcılarının oluşturduğu iki grup, Apple'ı cihazlarındaki uygulamaların kişisel bilgileri sızdırması sebebiyle dava etti. Dava açan gruplar kişisel bilgilerin kullanıcı bilgisi dışında cihazlardan sızdırılmasının sona ermesini istiyor.

Apple, bu iki grup müşterinin peşine düştüğü altı uygulama yapımcısından sadece biri. Dava dosyalarının birleştirilmesi gündeme gelirken, Google'ın da Android uygulamaları nedeniyle aynı davada yargılanabileceği dava açan hukuk şirketi tarafından belirtiliyor.

Dava dosyalarında Backflip Studios, Weather Channnel, Dictionary.com gibi adını sıkça duyduğumuz uygulama ve yapımcıları bulunuyor. Bu markalara yapılan suçlamalarda kimliklerin tespit edilebileceği kadar çok bilginin izinsiz olarak sızdırılması öne çıkıyor. Apple'ın konuyla ilgili izlediği politika, üçüncü parti uygulamaların çalışması için bilgilere ihtiyacı olması durumunda bilgilerin paylaşılmasını ortaya koyuyor.

Henüz Apple'dan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Bazı uzmanlar davanın reddedileceğini, paylaşılan bilgiler büyük bir sorun yaratsaydı tüm web tarayıcılarının kapanması gerekeceğini düşünüyor. Tüm bunların sonunda internet üzerinden hiçbir reklam faaliyeti yürüyemeyeceğini savunuyor.

Kişisel bilgilere erişimi reklamların doğru kullanıcıya giderek etkinliğinin artması pahasına kabul etmemizi beklemeleri de sahiden ilginç bir durum.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun