Bilim 30 MART 2012 / 15:25

Apollo 11'in roketleri Atlas Okyanusu'nda bulundu

Amazon kurucusu Jeff Bezos ve dalış ekibi, dalış esnasında 4 km derinlikte Apollo 11'e ait F-1 roketleriyle karşılaştı. Atlantik Okyanusu'nda  bulunan roketler aynı zamanda 6 metre uzunluğu ve 8,4 ton ağırlıklarıyla şu zamana kadar yapılmış en büyük roketlerden biri olma ünvanını taşıyor. Neil Armstrong’u 1969 yılında aya götüren uzay aracının parçaları olması nedeniyle roketlere paha biçilemiyor.

NASA yaptığı açıklamada roketlerin yapımında kullanılan alüminyum, çelik, bakır ve krom-demir alaşımı sayesinde roketlerin çok fazla zarar görmemiş olabileceğini belirtti. Zira bu maddeler tuzlu suya oldukça dayanıklı olmakla birlikte zarar görmeden yıllarca varolabiliyorlar.

Konu hakkında konuşan Bezos, roketlerden en azından birini kurtarmanın yollarını aradığını belirtirken, NASA’nın roketleri Smithsonian Müzesi’ne bağışlamasını çok istediğini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun