Bilim 04 ŞUBAT 2010 / 08:38

AP kış olimpiyatları için site açıyor

AP hazırladığı kış olimpiyatları sitesiyle, 900 sitenin haber kaynağı olacağına dair sözleşme imzaladı.

AP hazırladığı kış olimpiyatları sitesiyle, 900 sitenin haber kaynağı olacağına dair sözleşme imzaladı.


 

Associated Press(AP), kış olimpiyatları için AP tarafından üretilen video, fotoğraf, hikayelerin özel bir paketini, hazırlamış olduğu Vancouver Kış Olimpiyatları sitesinde sunarak, 900'den fazla gazete ve yayınla paylaşacağına dair bir sözleşme imzaladı.

Hazırlanan içerik, AP markalarını taşıyacak olan ve katılımcı yerel gazete ve yayınların olduğu http://wintergames.org sitesinde bulunacak. Çevrimiçi trafikten elde edilen reklam geliri ise AP ve katılan medya arasında bölüştürülecek.

AP Spor Ürünleri Yönetmeni Mike Lutzky'ye göre bu durum baskıda ve yayında gelirleri düşen AP'in en hevesli girişimi olarak görülüyor. Çünkü online tarafın daha geniş bir kitleyi çekebileceği öngörülüyor.

Site, AP'in giderek parçalanan haber pazarına yeniden adapte olmaya çalışma çabasını temsil ediyor. AP, aynı zamanda insanların ilgisini çekmek için Twitter ve Facebook gibi ağlarda, özellikle Kış Oyunları için hesaplar oluşturdu. Oyunlar için AP'nin sağladığı video ve diğer materyalleri, Facebook sayfaları dahil diğer web sitelerinde de bulmak mümkün olacak. Platform aynı zamanda mevcut medya ortamı ile uyumlu çalışacak.

Kış olimpiyatları için görevlendirilecek yaklaşık 120 AP muhabiri, fotoğrafçısı, editörü ve grafikerler Vancouver'a gönderilecek. 12-28 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan Kış Olimpiyatları'nın televizyonda gösterim hakkı ise NBC'ye ait.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun