Bilim 24 OCAK 2012 / 18:20

Alzheimer ile mücadelede etkin çözüm: Sudoku

UC Berkley çalışmasına göre, Alzheimer'ın önlenmesinde sudoku ve bulmacalarla beyni çalıştırmak büyük fayda sağlıyor. Araştırmaya göre, rubik küpü ve kitap okumak beyin fonksiyonları ve çalışması konusunda çok faydalı olsa da belli bir seviyeden sonra beyin fonksiyonları Alzheimer ile savaşma adına daha yüksek seviyede egzersizlere ihtiyaç duyuyor.

Araştırma, 60 yaş üstü Alzheimer semptomu görünmeyen yetişkinler üzerinde yapıldı. Araştırmadaki deneklerin hayatları boyunca ilgilendikleri kitap okuma, yazma ve puzzle türündeki beyin fonksiyonlarını harekete geçiren aktivitelerin bu işi “düşük seviyede” yaptıkları görüldü.

Araştırmadaki önemli husus, katılımcıların bu uyarıcı uygulamalara ne kadar süre iştirak ettikleriydi. Bu uyarıcı uygulamaları yaşça geç zamanda başlayanlarda Alzheimer hastalığı belirtileri daha erken yaşta başlayanlara göre daha fazla gözlemlendi. Buna göre yoğun beyin aktivitelerinin, insan beynini Alzheimer hastalığından uzak tutacağı kanıtlanmış oldu.

Bu araştırma hayat boyu beyni sürekli olarak farklı aktivitelerle çalıştırıp aktif halde tutmanın önemine vurgu yapıyor. Bu sayede bir yaştan sonra beyne yerleşen Alzheimer hastalığının engellenmesinin güç olacağı belirtiliyor.