Bilim 24 EKİM 2011 / 14:20

Alman uydusu Dünya'ya düştü

Alman uydusu Dünya'ya düştü

Rosat'ın Asya'nın güneydoğusuna düştüğü sanılıyor. Parçalarıysa henüz bulunamadı.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) ait UARS uydusunun geçen ay Büyük Okyanus'a düşmesinin ardından, bu kez Alman uydusu ROSAT'a ait parçalar Dünya'ya düştü.

Neredeyse bir minivan büyüklüğünde olduğu ve 1,9 ton ağırlığa ulaşan 30 parçası bulunduğu düşünülen uydunun düştüğü yer kesin olarak bilinmezken, Alman Uzay ve Havacılık Merkezi yetkilileri parçaların Asya'nın güneydoğusuna düştüğünün sanıldığını bildirdi.

Yetkililer, uydu atmosfere girmeden hemen önce parçaların Avrupa, Afrika ya da Avustralya'ya düşmesinin beklenmediğini açıklamıştı. Ntvmsnbc'deki habere göre, ROSAT'ın pazar gününün erken saatlerinde atmosfere girdiği ve yere çakılmasının büyük olasılıkla 10 ila 15 dakika sürdüğü bildirildi.

Harvard Üniversitesine bağlı Smithsonian Astrofizik Merkezinden Jonathan McDowell, uydunun Myanmar'ın Hint Okyanusu kıyıları ile Çin'in orta bölgeleri arasında bir yere düşmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Yoğun nüfuslu bir bölgeye düşmediği sanılıyor

Söz konusu bölgede milyonlarca kişinin yaşadığı kentlerin bulunduğuna işaret eden McDowell, şu ana kadar resmi mercilere ulaşmış herhangi bir bildirim bulunmamasının uydunun yoğun nüfuslu bir bölgeye düşmüş olma ihtimalini zayıflattığını ifade etti.

Öte yandan, uydunun parçalarının düştüğü yerin tam olarak tespit edilmesinin günler alabileceği belirtildi.

ROSAT uydusu, 1990 yılında ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'dan fırlatılmış, uzaydan yolladığı ilk röntgen ışınlı görüntüler de dahil olmak üzere çeşitli bilimsel çalışmalarda kullanılmasının ardından 1999 yılında emekliye ayrılmıştı.

Geçen ay sonlarında da NASA'ya ait 20 yıllık UARS uydusu herhangi bir can kaybına neden olmadan Büyük Okyanus'un güneyine düşmüş, uydunun parçaları 800 kilometrelik geniş bir alana yayılmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun