Bilim 26 ŞUBAT 2009 / 08:27

Ağaç biçimli güneş enerjisi toplama sistemleri geliyor

SolarBotanic, gerçek ağaçları örnek alan, ağaç biçimli güneş enerjisi toplama aygıtları üstünde çalışıyor.

SolarBotanic, gerçek ağaçları örnek alan, ağaç biçimli güneş enerjisi toplama aygıtları üstünde çalışıyor.


İngiltere’de alternatif enerjiler üzerine faaliyet gösteren SolarBotanic şirketi, ağaçları model alan güneş ışığı toplama sistemleri üretme çalışmaları yürütüyor. "Enerji Hasadı Ağaçları" (Energy Harvesting Trees) adı verilen bu toplayıcılar, tıpkı gerçek ağaçlar gibi gövdeleri, dalları ve yaprakları olacağı, yapay ağaçların, fotovoltaik ve termovoltaik hücrelerden oluşan nanoyaprakları ile güneş ışığını toplayarak elektriğe dönüştüreceği belirtiliyor. Ayrıca gövde ve dallarda bulunan nano-piezovoltaik malzeme de, yağmur ve rüzgarın sağladığı kinetik enerjiden elektrik üretecek.


Bu konudaki gelişmeleri biz de merakla izliyoruz, belki bir sonraki yerel seçimde başkan adaylarının vaatleri arasında bu buluş da yer alacak, adaylar, “Şehrimizi güneş ışığı toplayan ağaçlarla donatacağım” diyecekler.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun