Bilim 05 OCAK 2012 / 18:27

ABD ordusu neyi gizlemeye çalışıyor?

Pentagon artık böyle gizlenecek

Pentagon, üzerinde çalıştığı yeni projede olayları görünmez hale getiren yeni bir teknolojiyi hayata geçiriyor. Fringe adlı dizide bolca görmeye alıştığımız sıradışı olaylardan birini Pentagon hayata geçirdi. Işık ışınlarını bozulmaya uğratarak yaşanan bir olayın bir süreliğine perdelenmesi sağlanabiliyor.

Cornell Üniversitesi’nden bir grup akademisyen tarafından geliştirilen proje kapsamında yapılan denemelerde 40 pikosaniyelik bir zamanda yaşanan bir olayın perdelenmesi sağlandı. Bu çalışma 201o yılında St. Andrews Üniversitesi’ndeki fizikçiler tarafından başarılan bir göz yanılmasının devam olarak görülüyor.

İşin sırrı ışık ışınlarında

İşin sırrı ışık ışınlarını bir maddeden yansıtmadan göze ulaştırmakta yatıyor. Çünkü bir objeyi görebilmemiz için ışık ışınlarının gözümüze onun üzerinden yansıyarak gelmesi gerekiyor. Dolayısıyla ışığa temas etmeyen bir obje görülemiyor. Cornell araştırmacılarının yaptığı şey ise bir olayın olma süresinde bu olaya müdahil olan objelerden yansıyan ışık ışınlarının hızını azaltmak ve yönünü saptırmak. Bu sayede bir süreliğine orada neler olduğunun anlaşılması engellenebiliyor.

Şu anda çok kısa bir zaman içerisine hapsolmuş gibi görünen bu çalışmanın önünün açık olduğu belirtiliyor. Araştırmacıların dakikalar süren bir olayın gizleyebilmek için çok uzun bir süre daha çalışmaları gerekecek gibi görünüyor. Diğer taraftan, bu daha bir başlangıç olarak görülebilir.

(Ed: Pentagon’un bundan sağlayabileceği yararlardan bahsetmeye gerek olmadığını sanıyoruz. Zira böyle bir şey yokken gizledikleri bile hayranlık uyandırdığına göre, bununla yapabilecekleri hayal bile edemiyoruz)

Kaynak: wired.com
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun