Bilim 20 EKİM 2011 / 11:57

ABD'nin 'savaşan şahinleri' kızartma yağıyla çalışacak

Patates kızartması ABD jetlerine de güç verecek

ABD Hava Kuvvetleri artık kızartma yağını yakıta dönüştürerek savaş uçaklarında kullanacak. Biyo-yakıt ve alternatif enerji kaynakları ordunun gündeminde.Fosil yakıtların sonunun yaklaştığını gören ‘süper güç’, hava kuvvetlerinde alternatif enerji kaynaklarına yönelerek maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor. Bunun ilk adımı ünlü US Air Force tarafından atıldı bile. ABD Hava Kuvvetleri, 2013 yılına kadar envanterindeki savaş uçaklarının 40’tan fazla modelini biyo-yakıt ile uçabilir hale getirmeyi planlıyor.

Bu kapsamda çalışmalarını yürüten silahlı kuvvetler, 2025 yılına gelindiğinde toplam enerji ihtiyacının yüzde 25’ini yenilenebilir kaynaklar ile sağlamayı hedefliyor. Hatta daha öncesinde, 2020 yılında akaryakıt, gaz ve kömür gibi enerji kaynaklarının yarısını bırakmak gibi bir düşünce var.

Bir röportajda, fosil tabanlı yakıtların askeri bir yapılanma için zaafiyete dönüşmeye başladığını belirten ABD Silahlı Kuvvetleri Genel Sekreteri Raymond Mabus, uçaklarda biyo-yakıt kullanımı için adım attıklarının, üslerinde ise; güneş, rüzgâr, dalga gibi yenilenebilir kaynaklara yöneldiklerinin altını çizdi.