Bilim 12 EKİM 2010 / 11:25

AB'de açık kaynaklı yazılımlara karşı lobi mi var?

Yayımladığı gizli belgelerle gündemi değiştiren Wikileaks'ten bir bomba iddia daha

Yayımladığı gizli belgelerle gündemi değiştiren Wikileaks'ten bir bomba iddia daha


Wikileaks, yayımladığı gizli belgelerle bir süredir dünyanın gündeminde. Site gerçekten de ortaya attığı iddialarla gündemi değiştiriyor. Hatta ABD başta olmak üzere çeşitli devletler ve hükümetler nezdinde krizler yaratabiliyor.

Wikileaks sitesinin sızdırdığı son belgeye göre ise Avrupa Birliği'nde açık kaynaklı yazılımlara karşı bir lobi faaliyet gösteriyor. İddiaların odağındaki isim ise Jonathan Zuck. İddialarda Zuck'ın yönettiği Association for Competitive Technology ve Americans for Technology Leadership adlı iki kuruluşun AB uzmanları tarafından geliştirilen açık kaynaklı yazılımı destekleyen tavsiye kararlarında değişiklik yaptığı savunuluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun