Bilim 16 MAYIS 2012 / 15:37

81 ile 81 bilim merkezi açılacak

TÜBİTAK, belediyelerle yaptığı iş birliği doğrultusunda öncelikle 16 büyükşehir merkezi olmak üzere toplam 81 ilde bilim merkezi açmayı planlıyor. Kayseri ve Kocaeli'de imzalar atılırken, Konya'daki bilim merkezinin inşaatına başlandı.Belediyelerle büyükşehirlere bilim merkezi kurulması konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında belediyelerle toplantı yapan TÜBİTAK, ilk adımı Kayseri ve Kocaeli'de atıyor.  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararı doğrultusunda 2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulması planırken, projenin maliyetinin 1 milyar liranın üzerinde olması bekleniyor. TÜBİTAK bu kaynak ile bilim merkezlerinin sergileri ve eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda destek verecek.

Konuyla ilgili konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, açılacak bilim merkezlerinin öğrencilerin bilimi yaşamaları ve tecrübe etmeleri açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Altunbaşak, merkezlerin sadece öğrencilere değil, toplumun her kesimine hitap edeceğinin altını çizdi.

Bilim merkezlerine değinen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, genç neslin gelişimi açısından merkezleri hayati önem taşıdığını belirtirken, bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Teknoloji çağı yaşandığını ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yeni gelişimlerin takip edilebilmesi için bu merkezlerin açılmasının çok önemli olduğuna değindi.