Bilim 26 EYLÜL 2011 / 10:42

50 dolara bilet yok uçak var

ABD’de çöp poşetleri kullanılarak üretilen uçak, yüzlerce kilometre uçarak dünyayı fotoğrafladı. Las Vegas’taki Gelişmiş Teknolojiler Akademisi’ndeki bir öğrencinin projesi, çöp poşetlerini, tarihinin en yüksek değerine ulaştırdı. Çöp poşetleri kullanılarak 50 dolara mal edilen uçak binlerce feet yükseldi ve binlerce kilometre uçarak dünyanın fotoğraflarını çekti.

‘T-B.A.C’ adı verilen proje dahilinde, içi helyum gazıyla doldurulmuş çöp poşetlerine GPS cihazı ve dijital kamera bağlayan öğrenci, 3 saatlik uçuş boyunca tam 2 bin fotoğraf çektiğini belirtiyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wj37dxIE_Wc[/youtube]

Manuja Gunaratne, hava şartlarının en uygun olduğu 24 ve 25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirdiği uçuşlarla ilgili detaylı bilgileri ise bu internet sitesinde detaylı bir şekilde anlatılıyor.

(Ed: Şunu merak ediyoruz: Acaba 50 dolar yerine 150 dolar harcasayadı, fotoğraf çekmenin yanında insan da taşıyabilen bir uçak yapabilir miydi?)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun