Bilim 10 HAZİRAN 2011 / 10:05

5 dolarlık kulaklık 22 saat çalışacak

Texas Instruments’ın yeni çipi sayesinde üretilecek 5 dolarlık kablosuz kulaklıklar 22 saat çalışma süresine sahip olacak. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Texas Instruments uzmanlığını bu defa kablosuz ses iletişimi için kullanıyor. Birçok alanda kullanılan mikrofonlu kulaklıkların çalışma süreleri bu çip ile uzayacak.

Kablosuz mikrofonlu kulaklıklar için tasarlanan çip bugüne kadar ortalama 11 saat olan çalışma süresini tam iki katına çıkarıyor ve üretimde kullanılan elektronik aksam maliyeti 5 dolara düşürüyor.

TI’ın düşük güçte çalışan PurePath Wireless adlı çip serisi 2.4GHz ISM bandını kullanıyor ve Bluetooth, WLAN, Zigbee, ANT ve RF4CE ile benzer şekilde çalışıyor. TI’dan yapılan açıklamalara göre çip referans tasarımda 3.7 V – 465 mAh’lik bir pil ile çalıştırıldığında tam 22 saat kullanım süresi sunuyor.

(ed: Çip ne kadar az enerji harcarsa harcasın, kulaklığı hafifletmek için pilde yapılacak en ufak değişiklik 22 saati hayallerde bırakabilir.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun