Bilim 11 HAZİRAN 2009 / 14:00

"4.Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı" başladı

Etkinlik kapsamında çevre ülkelerin düzenleyici ve işletmeci kuruluşları İstanbul’da biraraya geldi.

Etkinlik kapsamında çevre ülkelerin düzenleyici ve işletmeci kuruluşları İstanbul’da biraraya geldi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlenen, "4.Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı" bugün İstanbul Ceylan Inter Continental'da başladı. "Yakınsama" teması ile gerçekleşen iki gün sürecek olan etkinliğin açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy yaptı. Etkinlik açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yakınsama ile sabit ve mobil işletmeci ayrımının ortadan kalktığını belirterek, işletmecilerin rekabet yapma şanslarının da azaldığını belirtti. "Artık iletişimde rakebet yok, işbirliği ve dayanışma ve birlikte çalışma var" diye konuşan Yıldırım, rekabetin yapılacağı alanın hizmetlerin çeşitliliği olacağını ifade etti. Bu nedenle altyapıların da çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, "Bizim hizmet otoyolları inşa etmemiz lazım. Siz hizmet üretin, yollar bizden hizmet sizden olacak" diye konuştu.


BTK Başkanı Tayfun Acarer ise konuşmasında Türkiye'de BTK olarak iletişim konusunda yaptıkları düzenlemeleri dile getirerek, bu konularla ilgili bölge ülkelerle yapılacak bilgi alışverişinin önemine dikkat çekti. Toplantının ana teması olan yakınsama konusuna da değinen Acarer, "Yakınsama sadace teknolojileri verilen hizmetleri yakınsamakla kalmayacak regüle ettiği işletmelerin de iç içe geçmesine yol açacaktır. Biz düzenleyici olarak hangi işletmeci sabit, hangi işletmeci mobil bunun anlayamayacak hale geleceğiz" diye konuştu. Açılışın son konuşmacısı KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Toçay da, KKTC'de hızlı, sağlıklı ve sürdürülebilir bir teknoloji altyapısı oluşturmayı hedeflediklerini bu doğrultuda da ilk adım olarak Anavatan Türkiye'nin yardımı ve kendi kaynakları ile genişbant erişim cihazlarını kurduklarını belirtti. Bu yapı üzerinde hem genişbant internet erişimini hem de ses hizmetlerini vermeye başladıklarını belirten Toçay, "Ses ve görüntü iletişimini aynı anda her yerde sunabilmeyi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cunhuriyeti'ni bir bilişim üretim adası yapmayı, özellikle dünyadaki yazılım ve bilişim teknolojileri üreticilerini Kuzey Kıbrus Türk Cumhuriyeti'nde üretim yapmaya davet etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.


Farklı oturumlara ev sahipliği yapacak


İki gün boyunca etkinlik "Yakınsama" temel konusunu taşıyan "Düzenleyici Perspektifiyle Yakınsama I-II", "İşletmeci Perspektifiyle Yakınsama I-II" adı altında dört farklı oturuma ev sahipliği yapacak. İlk gün yapılacak olan başkanlığını EETT Başkan Yardımcısı Nikolaas Koularis'in yapacağı "Düzenleyici Perspektifiyle Yakınsama-I " konulu oturumda, Kazakistan Haberleşme ve Enformasyon Ajansı Başkanı Kuanyshbek B. Yessekeyev, Ukrayna Düzenleyici Kurumu üyesi Volodymyr Zvieriev, Avrupa Düzenleyiciler Grubu Uluslararası Faaliyetler ve Kuruluşlarla Koordinasyon Yöneticisi, Bundesnetzagentur ve Avrupa Düzenleyici Grubu Annegret Groebel, Azerbaycan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Daire Başkanı Aylar Tamirov, Berlin Teknik Üniversitesi DAI-Laboratuvarı Direktörü Şahin Albayrak konuşmacı olarak yer alacak. Etkinliğin "İşletmeci Perspektifiyle Yakınsama-I" konulu diğer oturumuna, BTK Kurul Üyesi Dr. T. Ayhan Beydoğan başkanlık edecek. Bu oturuma ayrıca, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Cüneyt Türktan katılacak.


Konferansın ikinci gününde, başkanlığını BTK Kurul üyesi Ahmet Hamdi Atalay'ın yapacağı, "Düzenleyici Perspektifiyle Yakınsama-II" konulu oturum yapılacak. Oturuma, Bulgaristan Düzenleyici Kurul Üyesi Vyara Mincheva, Moğolistan Düzenleyici Kurul Üyesi Bazarragchaa Sarantungalag, Arnavutluk Düzenleyici Kurum Direktörü Frederick Kote, KKTC Telekomünikasyon Üst Kurulu Başkanı Doç. Dr. Kadri Bürüncük ve Tacikistan Düzenleyici Kurum Direktörü Safiev Kadamjon katılacak. "4. Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı"nın son oturumu olan "İşletmeci Perspektifiyle Yakınsama-II" konulu oturumun başkanlığını, İran Düzenleyici Kurumu Başkan Yardımcısı Lotfollah Sabouhi yapacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun