Bilim 21 TEMMUZ 2015 / 09:59

3D yazıcıyla kafatası nakli gerçekleştirildi

Kafatasında bir hastalıkla dünyaya gelen küçük bebek Han Han, 3D yazıcı ile ilk kafatası nakledilen bebek oldu.3 yaşındaki Çinli Han Han, hidrosefali (beyinde su toplanması) denilen bir hastalıkla nedeniyle kafatasında büyümeyle dünyaya geldi.

Hastalığı nedeniyle kafatası olması gerekenden dört kat daha hızlı büyüyen Han Han’ın kafatası, 3D yazıcı ile basılan titanyum alaşımdan oluşan protez kafatası ile değiştirildi.

Tıpta büyük bir atılım olan 3D yazıcı üretimli kafatası protezler, hastanın ilk olarak kafatasının dijital ortamda taranması ile hazırlanıyor. Kafatası modelinin çıkarılmasının ardından, yazıcı modelin en ufak ayrıntısına uyacak şekilde metaryali istenen kalıba döküyor. Modelin hatasız olması, beyin hücrelerinin yeniden oluşmasını hızlandırıp, kemiklerin kolayca kaynaştırmasını sağlıyor.

Beyninin yüzde 85’i sıvı ile dolu olan küçük kız hastalığı nedeniyle kafasını yataktan kaldıramıyordu. Ayrıca kafatası normal bir insana göre çok daha inceydi ve kan akışı çok yavaştı.

17 saatlik ameliyat geçiren küçük kızın doktoru Bo; kafatasının yüzde 80’ini kaplayan sıvıyı boşaltılmasının ardından enfeksiyonu temizlediklerini ve titanyum kafa tasasını başarıyla naklettiklerini söyledi.