Bilim 08 TEMMUZ 2015 / 16:27

3D yazıcıyla hologram üretti

Hintli sanatçı  Ekaggrat Singh Kalsi, LED ışığı 3D yazıcı hammaddesi olarak kullanarak, hologram görüntüsü elde etti.3D yazıcı aslında pekte yeni bir uygulamaya değil; geçmişi 1984’e dayanıyor. Bilgisayar destekli tasarım programlarıyla modellenmiş nesneleri, elle tutulabilir gerçek nesnelere dönüştüren bu yazıcıların baskı işlemleri yaparken birçok hammadde kullanılabiliyor olması, farklı sektörlerde etkili olmasını da kaçınılmaz kılıyor.

Hintli ressam Ekaggrat Singh Kalsi’nin de farklı bir fikir aklına geldi ve 3D yazıcıyla ışığı boyamayı denedi. Bilgisayar modellerinde taradığı kızının portre görüntüsünü, 3D yazıcı yardımıyla havada duran holograma çevirmeyi başardı.

Opto izolatör yardımıyla kızının suratını tarayan sanatçı, 3DR Delta yazıcısına RDG LED bağladı. Suratı dönen kızın görüntüsünü bir GiF dosyası haline getirdi ve 10 farklı açıdan bunu çalışma imkanı taşıdı.

Sanatçı, G Code programlama dili kullanarak LED ışığının yön hareketlerini belirleyerek, kamera ile ortaya çıkan sonucu kaydetti.