Bilim 10 ARALIK 2012 / 11:33

300 derece dönebilen tablet ayağı: Kubi

300 derece dönebilen tablet ayağı: Kubi

Eğer yakınları uzakta yaşayan biriyseniz ya da iş hayatında sürekli telekonferans yapan biriyseniz, Kubi adlı ürün hayatınız kolaylaştıracak cinsten. Japonca “boyun” manası gelen Kubi, tabletin bir boyun gibi hareket etmesini sağlayarak, telekonferansın maksimum verimli geçmesini sağlıyor. Hali hazırda kullanılan tablet ayakları, insanların işini görse de, özellikle kalabalık ortamlarda tabletin elden ele dolaşması bir noktadan sonra insanların yaptıkları işten tam verim alamamasına sebep oluyor.

Bu duruma bir çözüm getirmek isteyen Revolve Robotics şirketi, Kubi adında motorlu bir tablet ayağı geliştirerek, telekonferans konuşmalarından daha fazla verim alınmasını amaçlıyor. 300 derecelik bir görüş kapasitesine sahip olan Kubi, 90 derece eğilebiliyor. Cihaz, her türlü tabletle kullanılabildiği gibi, yatay ve dikey olarak konumlandırılabiliyor.Grid bazlı internet arayüzü üzerinden uzaktan kontrol edilen Kubi, Bluetooth 4.0 ile uyumlu. Kullanıcılar, yatay ya da dikey kullanımı belirledikten sonra internet arayüzü üzerinden kullanıma başlayabiliyorlar.

Henüz seri üretimi başlamayan teknolojinin, telekonferans kullanıcıları tarafından oldukça ilgi görecek gibi görünüyor.

Kubi'yle ilgili kısa bir tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iJ0KdH0jrOA[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun