Bilim 21 ŞUBAT 2012 / 15:54

30 bin yıllık karanfil tohumu çiçek açtı

30 bin yıllık karanfil tohumu çiçek açtı

Rus bilim insanları 30 bin yıllık çiçek tohumuna yeniden hayat vermeyi başardı.Rus Hücre Biyofizik Enstitüsü araştırmacıları tarafından, Sibirya Kolmya nehri kıyılarında mamut kemiği ararken bulunan karanfil tohumunun, yaklaşık 30 bin yıl önce sincaplar tarafından donmuş araziye depolandığı belirtildi.

Karanfil ailesine ait “Silene Stenophylla” bitkisine ait olan tohumu ekerek  yaşama döndürmeyi başardıklarını açıklayan bilim insanları, bu bitkinin yaşayan en yaşlı bitki unvanına sahip olduğunu söylediler.

Araştırmalar sırasında 30 bin yıl önce sincapların  futbol topu büyüklüğünde çukurlar açarak kendilerine kış uykusu için yuvalar yaptıkları, bu çukurlarda tohumların yanı sıra hayvan derilerinin ve kalıntılarının da bulunduğu belirtildi. Mevcut toprak seviyesinin yaklaşık 40 metre altında olduğu belirtilen bu yuvaların aynı zamanda bizon, geyik, at ve mamut gibi bir çok memelinin kalıntılarına da ev sahipliği yaptığı vurgulandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun