Bilim 12 EKİM 2010 / 14:28

3 bin kişi iklim değişikliği için somut adımlar istedi

İklim değişikliğine karşı adım atılması için küresel eylemin bir ayağı da Taksim'deydi.

İklim değişikliğine karşı adım atılması için küresel eylemin bir ayağı da Taksim'deydi.


188 ülkede iklim değişikliğine karşı yapılan 7 binden fazla eylemden biri de Pazar günü Taksim'de gerçekleşti. 350 hareketi ve Küresel Eylem Grubu (KEG), tarafından düzenlenen 10.10.10 eylemine yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Düşünce Özgürlüğü için 7. İstanbul Buluşması'na katılmak üzere Türkiye'ye gelen Noam Chomsky ve Richard Falk da eyleme katılan isimler arasındaydı.

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen ve "Rüzgar için 350", "Güneş için 350" ve "İklimi değil, sistemi değiştir" yazılı dövizler taşıyan eylemciler, Taksim'e doğru, düdük, davul ve ıslıklar eşliğinde sloganlar atarak yürürken renkli görüntüler oluşturdular.

Yürüyüşe, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Yeşiller, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) başta olmak üzere Ergene Vadisi Platformu, Munzur Doğa Platformu, Buğday Derneği, GreenPeace, Barışapedal, İTÜ öğrencileriyle, çok sayıda akademisyen, aktivist ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Greenpeace üyelerinin, yüzlerini denizlere boşaltılan petrolü temsilen siyaha boyadıkları dikkat çekti. Eylemde "350, hemen şimdi", "Nükleer santral istemiyoruz", "Üçüncü köprüye hayır", "Şirketleri değil, gezegeni kurtar", "Güneş, rüzgar bize yeter" sloganları atıldı.

Ömer Madra grup adına basın açıklamasını okurken şunları söyledi: "Hükümetlerin uyguladığı enerji politikaları hem yoksul, güçsüz kitleler, hem de gelecek kuşaklar için adaletsizliklere yol açıyor. Politikacıları harekete geçirmek için çağrılarda bulunduk. Ama onların yaptıkları 'yeşil badana'dan ibaret kaldı. En yeşilcinin kendileri olduğunu söylediler ama fosil yakıt şirketlerinin özel çıkarlarına hizmet ettiler. Bu riyakarlıklara yeter deyip ciddi olduğumuzu göstermenin vakti geldi."

350'in anlamı

Bilim insanları ve iklim uzmanları, atmosferdeki karbondioksit miktarının güvenli üst sınırının milyonda 350 parçacık olması gerektiğini söylüyor. Mevcut miktar milyonda 392 parçacık ve her yıl yaklaşık 2 ppm artıyor. 350 hareketi, adını atmosferdeki karbondioksit miktarı hızlı bir şekilde milyonda 350 parçacığa inmesi talebinden alıyor.