Bilim 21 ŞUBAT 2011 / 16:26

2100 yılında dünya nüfusu 10 milyarı aşacak

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, nüfus öngörülerine ilişkin iyimser sonuçlar ortaya koyan BM raporları, aslında güvenilir sonuçlar yansıtmıyor. Dünyadaki insan sayısı, sanılanın aksine çok daha fazla olacak.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünyadaki insan sayısı 2050’de en fazla 9 buçuk milyara ulaşmış olacak; ancak bir süre sabit kalacak nüfus sonrasında azalacak. Ancak bu rakam; AIDS’in demografik etkileri, insan ve çevre ilişkileri, küresel ısınma, doğurganlık oranları göz önüne alındığında araştırmacılara göre pek de doğru bir öngörüyü yansıtmıyor.Nüfusa ilişkin ortaya konan bu rakamların fazlasıyla sağlıksız olduğunu söyleyen araştırmacılar, BM raporlarının gerçekleri yansıtmadığı görüşünde.  Gelişen toplumlarda doğurganlık oranın giderek azaldığına ve özellikle Avrupa’da yaygın olan bu tablonun dünyanın diğer ülkelerinde de görüleceği görüşünü ortaya koyan BM raporlarını gerçekçi bulmayan araştırmacılar, dünya nüfusunun gelecekte çok daha vahim boyutlara ulaşacağını iddia ediyor.Bu iyimser tabloyu bir kenara bırakıp, gerçeklere odaklanan araştırmacılar doğurganlığın artacağını ve dünya nüfusunun 2100 yılında 10 milyarı aşacağını öne sürüyor.Biyolojik sınırı aşması beklenen ortalama insan ömrünün daha da uzayacağı ve bu yüzyılın sonunda 100 yılı aşacağını düşünen araştırmacılar, sadece bu faktörün bile 2100 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı aşmasına etki edeceğini düşünüyor.Nüfusun gelecekte yoksul Afrika ülkelerinde patlayacağını belirten araştırmacılar, aile planlamasına yönelik acil önlemler alınmadığı takdirde; gelecekte dünyanın yaşanılması zor bir yer haline dönüşeceği görüşünde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun