Bilim 05 MAYIS 2011 / 16:45

11 milyar yıl önce evren neye benziyordu?

Bilim adamları bu soruya cevap vermek için evrenin şimdiye kadarki en büyük 3 boyutlu haritasını hazırlıyor. Sloan Digital Sky Survey adlı çalışmayı yürüten bilim adamları evreni daha iyi kavrayabilmek için 3 boyutlu bir harita hazırlıyor. Bu sayede evrenin geçmişinin de gözler önüne serilmesi hedefleniyor.

Quasar adı verilen ve üzerinde çok yüksek miktarda enerji bulunan gök cisimlerinden tam 14 bin tanesinin incelenmesi haritalama çalışmasına doğrudan katkı sağlıyor. ABD Enerji Departmanı Ulusal Laboratuarı’ndan araştırmacı Anze Slosar görüntüleri değerlendirdiğinde, “Burada ışığı bloke eden galaksiler arası hidrojen gazını görüyoruz.” dedi.Haritadaki detaylar, hidrojen bulutları tarafından tutulan Quasar ışıklarının dalga boylarına göre şekilleniyor ve bu sayede Quasar’ların birbirine olan uzaklıklarının anlaşılması 11 milyarlık bir değişimi ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, 2014 yılına gelindiğinde 140 bin quasar’ın haritaya yansıtılacağını ve haritanın 10 kat kadar büyüyeceğini belirtiyor.