Bilim 09 EKİM 2012 / 13:57

100 milyon yıllık vahşet reçine içinde görüntülendi

100 milyon yıllık vahşet reçine içinde görüntülendi

Bundan 100 milyon yıl önce yaşamış bir örümceğin eşek arısına saldırı anı reçineye hapsolmuş halde bulundu. 100 milyon yıllık fosilde örümceğin arıya yaklaştığı, ancak son yemeğini gövdeye indiremediği son derece net bir şekilde görünüyor. Olayın 97 milyon ile 110 milyon yıl kadar önce geçtiği düşünülüyor. Yani bu manzara reçineye sıkıştığında büyük ihtimalle dinozorlar dünyanın hakimi olarak geziniyorlardı.

Örümcek Geratonephila burmanica, arı Cascoscelio incassus olarak isimlendirilmiş. Her iki türün de nesli tükenmiş olmasına rağmen morfolojik özellikleri ve davranışları günümüzde yaşayan türlerin neredeyse aynısı.

Detayları Wired'in haberinde bulabilirsiniz.

Bu arada reçine ve fosil konusu açılmışken şunu da hatırlayalım bari...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6Wf8yEb1cwY[/youtube]
ETİKETLER : 100 milyon yıl reçine
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun