Bilim 11 ŞUBAT 2016 / 14:10

1.1 terabit hızında veri iletimi sağlandı

Veri aktarım hızı gün geçtikçe artıyor.

Gün geçtikçe büyüyen veriler, aktarımları sürelerinin artışını da beraberinde getirirken bağlanabilirlik hızının artışı ihtiyacına da sebep oluyor. Bu ihtiyacı karşılamak için bilim insanları çeşitli çalışmalar yaparlarken, çalışmaların verdiği meyveler ise dudak uçuklatıyor. Yapılan son deneme ise gerçekten çok şaşırtıcı.

Londra Üniversitesi Akademisi'ndeki bilim insanlarının yaptığı denemeler sonucunda 1.1 Tbps hızında veri aktarımı gerçekleştirilebildi. Bu aktarım hızına elbette ki bir dizi alıcı - verici ve optik kablolar aracılığıyla ulaşıldı. Alıcı ve verici arasında direkt olarak tek optik kabloyla erişim sağlandığı belirtilirken bir sonraki aşamada daha karmaşık yapılardaki aktarım hızlarını deneyeceklerini belirttiler.

Saniyede 1.1 terabit hızı, yaklaşık olarak 1.100.000 Mbps hızına denk geliyor. Türkiye'de ağırlıklı olarak 16 Mbps download ve 1 Mbps upload hızı kullanıldığı düşünüldüğünde geliştirilmekte olan teknolojinin ne kadar büyük bir devrim olduğu anlaşılabilir. Böyle bir teknolojinin kullanımına ne zaman başlanacağı ise merak konusu.