Bilim 04 ARALIK 2015 / 14:20

‘Engelsiz Yaşam Robotu’ beyin dalgalarını harekete dönüştürüyor

Intel ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in, önemi giderek artan robotik teknolojileri geliştirmeleri için yaratıcı beyinleri bir araya getirdiği yarışmanın İnovasyon Haftası kapsamında gerçekleşen ödül töreni, renkli anlara sahne oldu.

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törende kazananlar ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ ve  Intel Türkiye Genel Müdürü Burak AYDIN’ın elinden aldı.
 
Finalist projeler özenle seçildi
 
Yaşları 8 ile 42 arasında değişen ve aralarında hem öğrencilerin hem de profesyonellerin bulunduğu mucitlerden gelen toplam 102 başvuru arasından yarı finalist olarak seçilen 50 proje,  21 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilen demo gününe davet edildi ve değerlendirildi. Demo gününe katılım gösteren projelerden Genel Kategoride 10 ve ortaokul ve lise öğrencilerinin geliştirdiği başarılı projelerin değerlendirildiği Genç Mucit Kategorisi’nde 11 proje finale kalma başarısı gösterdi.
 
Mucitlere mentorluk sağlanacak

Finalist projeler içerisinden Genel Kategori dalında sosyal projeler ön plana çıktı. 5 kişiden oluşan Işıklar Hava Askeri Lise öğrencilerinin engellilere destek olmak için geliştirdikleri, engellilerin beyin dalgalarını işleyip tekerlekli sandalyelerini sadece kafa hareketleriyle hareket ettirmelerini sağlayan Engelsiz Yaşam robotu birinci olurken, Alzheimer’lı bireylerle oyunlar oynayarak egzersiz yaptıran Scirobot projesi ikinci, görme engelliler için uzaklık sensörü ile engelleri algılayan ve titreşim yolu ile onları uyaran Sensörlü Gözlük projesi ise üçüncü olmaya hak kazandı. Genç Mucit Kategorisi’nde ise 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Eray Aktokluk’un Biyonik Kol Robotu birincilik ödülünü alırken onu uzaktan kontrol ile kimyasallara dokunmadan işlem yapmayı sağlayan Otonom Biyonik Kol Robotu ve hem karada hem suda, engebeli arazilerde, ulaşımın zor olduğu yerlerde aerodinamik, hızlı ve kıvrak yapısıyla kolayca yol alabilmeyi sağlayan hovercraft robotu izledi. Genel Kategori’de birinci seçilen proje 10 bin TL, Genç Mucit kategorisi birincisi ise 5 bin TL ödülün sahibi oldu.  21 finalist ekibin tamamı çeşitli miktarlarda nakit ödül almaya hak kazandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun