Araştırma 13 HAZİRAN 2016 / 18:03

Yeni nesil teknoloji yatırımları finansal kiralama yöntemiyle hızlanıyor

Siemens Finansal Hizmetler tarafından aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 13 ülkedeki firmaların finans müdürleri ile yapılan araştırmaya göre, imalatçılar dijitalleşme ve otomasyonla birlikte ortaya çıkan pazar fırsatlarını değerlendirebilmek için dört temel güçlüğe çözüm arıyor. İmalatçı şirketler bu güçlükleri aşmak için finansal kiralama yöntemiyle yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya yöneliyor.

Siemens Financial Services, küresel imalatçıların dijitalleşme ve otomasyon yoluyla ortaya çıkan pazar fırsatlarını değerlendirebilmek için yenilikçi finansman yöntemlerini nasıl kullandığını inceleyen bir araştırma yayımladı. Araştırma kapsamında katılımcılara, şirketlerinin karşı karşıya olduğu başlıca güçlükler ve bu güçlükleri aşmak için kullandıkları finansman teknikleri soruldu.
 

İçlerinde Türkiye’nin de yer aldığı 13 ülkedeki imalatçı firmaların finans müdürleri arasında yapılan araştırma; tüm dünyadaki imalatçıların, sektörün karşılaştığı dört temel güçlüğü aşmak için yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor.
 

Bu güçlükler; “değişen talebe yanıt verebilmek ve satışları artırabilmek amacıyla üretim kapasitesini ve esnekliğini artırmak”, “üretim maliyetlerini düşürürken müşteri hizmetleri kalitesini artırmak”, “geliştirilmiş ürün kalitesi ve ürün gamıyla rakipler arasındaki pozisyonunu güçlendirmek” ve “otomasyon ve dijitalleşme aracılığıyla verimliliği, maliyet kontrolünü ve üretim çevikliğini optimize etmek” olarak sıralanıyor.
 

İmalatçılar, bu ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla, yenilikçi dijitalleştirilmiş teknolojileri sağlamaya yönelik finansman tekniklerini hızla çeşitlendiriyor. Araştırmaya katılan her beş katılımcının dördü, finansman tekniklerini çeşitlendirmenin işleri açısından “önemli”, “çok önemli” veya “kritik” olduğunu belirtiyor. Katılımcıların üçte biri, önümüzdeki iki yıl içinde finansman tekniklerinde ve kaynaklarında daha da çeşitlendirmeler olacağını beklediklerini belirtiyor. Bu teknikler arasında, teknoloji alımına yönelik finansman aracı olarak klasik kredilerden ziyade, daha çok finansal kiralamadan bahsediliyor. Her 10 katılımcının yedisi, geçtiğimiz iki yıl içerisinde, gerekli olan yeni teknolojileri edinebilmek için finansal kiralamadan faydalandığını söylüyor.
 

Finansal kiralama, başlıca teknolojilerle ilgili toplam sahip olma maliyetine destek olabilmesi sayesinde kilit bir yatırım kolaylaştırıcısı olarak görülüyor. Bu sayede finansal planlama güvenilir bir şekilde yapılabiliyor ve birim başına üretim maliyeti en iyi şekilde hesaplanabiliyor. Yapılacak ödemeler, yeni edinilen teknolojinin sağlaması beklenen maliyet tasarruflarına veya verimlilik artışlarına uygun şekilde ayarlanabiliyor. Bu sayede de dijitalleşme ve otomasyona, finansal olarak sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapılabiliyor. Mevcut finansman hacminin artırılmasının yanı sıra, finansman kararı almanın ve finansal kiralama işlemlerini gerçekleştirmenin hızlı ve kolay olması da imalatçıların pazardaki fırsatlara daha hızlı yanıtlar verebilmelerini mümkün kılıyor. 
 

Siemens Finansal Kiralama CEO’su Bülent Taşar, “Dijitalleştirilmiş teknoloji, otomasyon, kişiselleştirme, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği konusunda yeni fırsatlar açtı. Bu sürece öncülük eden üreticiler, akıllı finansman tekniklerini kullanarak yeni teknoloji platformlarını hayata geçirmek suretiyle ürün mükemmelliğini artırabilir, ürün yelpazesini geliştirebilir ve üretim maliyetlerini azaltabilir” şeklinde konuştu.
 

Araştırmanın raporunu aşağıdaki bağlantıdan indirilebilirsiniz: http://finance.siemens.com/financialservices/tur/basin/arastirma_calismalari/pages/dijitalizasyon-ve-otomasyonu-yonetmek.aspx

ETİKETLER : Siemens Finansal Kiralama
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun