Araştırma 29 AĞUSTOS 2014 / 14:07

Yaz aylarında istenmeyen e-postalar arttı

Kaspersky Lab’ın uzmanları istenmeyen e-postalarla finansal kimlik avcılığında önemli bir artış olduğunu tespit ettiler. Tanınmış bankalar, ödeme hizmetleri, çevrimiçi mağazalar ve benzeri kurumların adlarını kullanan dolandırıcılık amaçlı e-postaların sayısında yüzde 7,9 oranında bir artış gerçekleşti.Toplam e-posta trafiğinde istenmeyen e-postaların oranı Temmuz ayında yüzde 2,2 artarak %67'ye yükseldi. ABD yine, istenmeyen e-postaların “lider” kaynak ülkesi olmayı sürdürdü: dünyadaki tüm istenmeyen e-postaların altıda biri (%15,3) bu ülkeden gönderildi. Tüm istenmeyen e-postaların %5,6'sının kaynağı olan Rusya uzun süredir bulunduğu ikincilik koltuğunu korudu; ancak bu oran Haziran ayına göre yüzde 1,4 puan düştü. Dünyadaki tüm istenmeyen e-postaların %5,3'ünün üreticisi olan Çin, listenin üçüncü sırasında.

Her ne kadar Temmuz ayında iş etkinliği yoğun olmaktan çok uzak olsa da dolandırıcılar, kurumsal kullanıcıları da unutmadılar. Yazın tam ortasında, İnternetin Rusya segmentinde reklam içerikli e-postalar dağıtmakta uzmanlaşmış olan siber suçlular, kurumsal açık hava etkinlikleri ve havuz partileri organizasyonu teklifleriyle kullanıcının dikkati çekmeye çalıştılar.
Kaspersky Lab İstenmeyen E-posta Analisti Tatyana Shcherbakova, Temmuz ayının istatistikleriyle ilgili olarak, “Yaz aylarında iş etkinliği yavaşlar ve dolandırıcılar, zararlı yazılım içeren e-postalar dahil olmak üzere daha kazançlı yöntemlere geçer. Sonuç olarak istenmeyen e-postalar daha tehlikeli hale gelir ve kullanıcılara daha büyük bir riske maruz bırakır. Bu nedenle Temmuz ayında, dolandırıcıların finansal hizmetlerle daha fazla ilgilendiğini fark ettik. Buna ek olarak, zararlı e-posta eklentileri listemizin en üst sırasında, uzun süredir ilk kez, kullanıcıların hassas bilgilerini çalmak için kullanılan bir Trojan indirici yer aldı” dedi.

Temmuz ayında istenmeyen e-posta trendleri hakkındaki raporun tamamını Kaspersky Lab’ın resmi analiz kaynağında bulabilirsiniz: Securelist.com.

 
ETİKETLER : kaspersky
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun