Araştırma 23 ARALIK 2014 / 16:27

Y kuşağı iş dünyasını yeniden şekillendiriyor

Unify’ın Y kuşağı için yaptırdığı bir araştırmaya göre; Y kuşağının yüzde 60’ı işyerinde kendi cihazlarını veya kişisel uygulamalarını kullanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 89’u, mobil çalışma planlaması yapabilecekleri iş yerlerinde daha mutlu olacaklarını belirtiyor.

Teknolojinin ve bu alandaki yeni eğilimlerin iş süreçleri ile yoğun bir entegrasyon içinde olduğu günümüzde, ölçek ve sektör bağımsız her şirket, teknolojinin sağladığı avantajları kullanıyor. Yeni gelişmelere ayak uyduramayan şirketlerin yoğun rekabet ortamında geride kalmaları kaçınılmaz bir durum. Başta verimlilik, maliyet, zaman tasarrufu, doğanın korunması ve kaynakların en verimli şekilde kullanılması gibi önemli yararlar sağlayan teknoloji ile bütünleşen altyapıların öne çıktığı bir konjonktürde, şirketlerin farklılaşan ihtiyaçları, bilişim altyapılarındaki dönüşümü de tetikliyor.

Unify’ın Y kuşağı için yaptırdığı bir araştırmaya göre; Y kuşağı, çalışma şeklinin bugüne kadar hiç olmadığı kadar mobil olacağı bir kuşak olacak. Araştırma sonuçlarına göre, Y kuşağının yüzde 96’sı günlük olarak akıllı telefonlarını kullanıyor, yüzde 50’si internete bilgisayarlarından ziyade akıllı telefonlar üzerinden bağlanıyor ve yüzde 18’i sadece mobil cihazlar üzerinden internete giriyor. araştırmaya katılanların yüzde 83’ünin akıllı telefonlarını uyurken bile baş uçlarında tuttuklarını dile getirmeleri ise dikkat çeken diğer bir sonuç.

Mobil çalışma alanlarına bakıldığında; Y kuşağının yüzde 60’ının işyerinde kendi cihazlarını veya kişisel uygulamalarını kullandıklarını, %70’inin kullandığı uygulamaların kurumsal BT politikaları tarafından desteklenmediğini, yüzde 74’ünün masaüstü telefonların iş yerinde kullanım ömrünün bittiğini, yüzde 31’inin her yerden dokümanlarına ulaşabilecekleri Dropbox gibi uygulamaları kullandıkları ve yüzde 22’sinin de mobil erişim için Google Drive kullandığı görülüyor.

Son yıllarda internet erişimine sahip cihaz sayısının artmasıyla birlikte mobilitenin hâkim olduğu bir çağa girdiğimizi belirten Unify Türkiye Ülke Müdürü Erda Tütüncüoğlu şunları söyledi:

“Mobilite ile sadece şirketler değil, kullanıcılar da bir dönüşüm yaşıyor, iş süreçleri ve iş yapış şekilleri köklü bir şekilde değişiyor. Önümüzdeki yıllarda mobilitenin daha fazla ağırlık kazanacağını ve bu eğilimin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Çalışanların kendilerine ait cihazları şirket içerisinde kullanabilmelerini sağlayan BYOD (Kendi Cihazını Getir) kavramı, şirketlerin BT kaynaklarını daha iyi yönetmelerini ve şirket içi politikalarını gözden geçirmelerini zorunlu kıldı. Çalışanların kendi cihazlarını kullanabilmelerini sağlamanın çalışan verimliliğini artırdığına inanıyoruz. Siemens’in mühendislik genlerini taşıyan, Global 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 75’ine ürün dayanıklılığı, yenilikçilik, açık standartlar ve güvenlik temelli tümleşik iletişim çözümleri sağlayan Unify olarak, sektördeki gelişmeleri yakından izliyor ve değişen dinamiklere göre sürekli kendimizi geliştiriyoruz.”
ETİKETLER : iş dünyası y kuşağı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun