Araştırma 10 HAZİRAN 2015 / 08:41

Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu açıklandı

TELKODER veri merkezlerinin ülkemizde karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini hazırladığı “ Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu” ile ortaya koydu.Raporda, veri merkezlerinin ülkemizde tam anlamıyla ifade edildiği herhangi yasal mevzuatın bulunmadığına ve dünya genelinde veri merkezi işletmecilerinin sahip oldukları ağ altyapı kalitesine, ekonomik teşviklere Türkiye’deki işletmecilerin sahip olmadıklarına dikkat çekildi.

Türkiye’de veri merkezlerinde yüksek vergi uygulanıyor

Veri merkezlerinin Türkiye’deki öneminin gün geçtikçe katlanarak arttığının belirtildiği raporda, hiçbir devlet teşviği olmaması ve yüksek vergi rejimine rağmen 2012-2013 yıllarında Türkiye’de veri merkezi sektörünün ortalama yüzde 26,58 oranında büyüdüğünü ortaya kondu. Türkiye’nin 2011 yılında sunucuların yer aldığı alan bazında yüzde 60 büyüme hızıyla dünyada ilk sırada aldığı, 2012 yılındaysa bu alanın yüzde 22 arttığı ifade edildi.

Türkiye’de kullanılan veri merkezi tesis alanının 70 bin metrekare , sunucuların yer aldığı alanın ise yalaşık 12 bin metrekare olduğunu belirten TELKODER raporunda, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ile toplam veri merkezi alanı oranlandığında ülkemizin dünya ortalamasından çok geride kaldığı ortaya konuldu.

Veri Merkezi sektörü önündeki üç engel

Telkoder bünyesinde yer alan Radore, Natro, Sadece Hosting, İşnet, Grid Telekom, Teletek, Superonline, Vodafone Net ve Med Nautilus gibi şirketlerin yetkililerin yer aldığı komisyon tarafından hazırlanan raporda veri merkezi sektörünün önünde duran en büyük üç engel, “eksik düzenlemeler, yüksek vergi rejimi ve yetersiz ağ altyapısı” şeklinde belirlendi.

Çözüm önerilerinin yanı sıra Türkiye’de en azından bir adet İnternet Değişim Noktası bulunması ve bölgesel bir İnternet Değişim Noktası haline gelebilmesi için çalışmaların yapılması tavsiye edilerek, gerçekleştiğinde ekonomi ve siber güvenlik gibi önemli konularda ülkemize fayda sağlayabileceğine dikkat çekti.

TELKODER Veri Merkezi Komisyonu Başkanı İlyas Turgut yaptığı açıklamada; gerekli hukuki ve mali düzenlemelerin yapılmasının, altyapı imkanlarının önünün açılmasının, veri merkezi ve daha birçok sektörün önünün açılmasına sağlayacağını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun