Araştırma 18 ŞUBAT 2015 / 15:25

Türkiye’de Y kuşağının ağırlığı giderek artıyor

SAP’nin sponsorluğunda Oxford Economics’in 27 ülkede yürüttüğü global araştırmanın sonuçları 20. İK Zirvesi’nde paylaşıldı. 11 Şubat’ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen toplantıda, Türkiye dahil 27 ülkede 5400’ün üzerinde profesyonel ve üst düzey yöneticinin katıldığı “İşgücü 2020” araştırmasının sonuçları duyuruldu.İşgücü 2020 araştırması, Türkiye dâhil dünya çapında 27 ülkeden 5400’den fazla profesyonel ve üst düzey yöneticiyle yapılan görüşmelerin sonucunda hazırlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, kurumların büyük bir kısmı, iş gücüne katılan Y kuşağının ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gelişim fırsatlarını değerlendiremiyor. Şirketlerin üçte ikisinin iş gücüne yatırım yapmadığı araştırmada ortaya çıktı. İşgücü 2020 araştırmasına göre kurumlar Y kuşağını yanlış tanıyor ve kurumlarda jenerasyonlar arası liderlik problemi yaşanıyor. Çalışanların en çok korktukları şey yetersiz becerileri ya da gelişen teknolojilere ayak uyduramamaları nedeniyle kariyer mücadelesinde geride kalmak. Günümüzün çalışanları için işe yaramaz görülmek, işten çıkarılmaktan iki kat fazla endişe yaratıyor.

İşgücü 2020 anketine katılan yöneticilerin yüzde 51’i iş gücüne büyük bir hızla katılan Y kuşağının iş gücü stratejilerini önemli ölçüde etkilediğini söylüyor. Orta kademe yöneticilerin üçte birinden azı, özellikle üst yöneticilerin Y kuşağını iyi tanımadığını düşünüyor ve bu kuşağının özel istekleri ve ihtiyaçlarına ayrı bir özen göstermek gerektiğini düşünüyor. Y kuşağı eski nesle göre daha profesyonel. Y kuşağı profesyonellerin yüzde 41’i yüksek maaşı kurumsal sadakat için öncelikli görürken, eski nesilde bu oran yüzde 38 civarında.

Y kuşağı için kariyerde en önemli belirleyici ücret. Y kuşağından olmayanlar maaşlarını yüzde 60 oranında öncelikli görüyor ve yüzde 28 oranında dünyada olumlu fark yaratmayı önemsiyor. Y kuşağı ise kazandıkları ücreti %71 oranında öncelikli görüyor ve yüzde 18 oranında dünyada olumlu bir fark ve değer oluşturmayı önemsiyor. Üç Y kuşağı mensubundan biri için iş ve yaşam dengesi, kariyer seçiminde çok önemli.

Araştırma, kurumlarda doğan liderlik uçurumuna da dikkat çekiyor. Yalnızca %33 oranında yönetici, liderlerinin çok çeşitli bir işgücünü yönetmeye hazır olduğunu düşünüyor. Yüzde 66 oranında çalışan ise liderlerinin kendilerini başarıya ulaştırabileceğini düşünmüyor. Büyüyen pazarlar için genişleme planlarının doğru liderliğe sahip olmadıkları sürece sınırlı kalacağı konusunda hemfikir olan yöneticilerin oranı ise yüzde 39.

İşgücü 2020 araştırmasında Türkiye’den kurumlar da yer aldı. Türk kurumların yöneticileri ve çalışanları arasında ortaya çıkan sonuçlara göre çalışanların yüzde 61’i Y kuşağının temsilcileri. Toplam iş gücünün %40’ı ise yaşı ilerlemekte olan çalışanlardan oluşuyor. Yöneticilerin yüzde 38’i, kurumun gerektirdiği temel yetenekleri karşılayan çalışan bulmanın zor olduğunu söylüyor. Türk firmaların yüzde 78’i mevsimlik ya da danışman sıfatlı süreli sözleşmeli çalışanlara istihdam sağlıyor. Giriş seviye işler için yöneticilerin yüzde 54’ü yeni mezunları ya da genç çalışanları tercih ettiğini söylüyor. Türkiye’deki üst yöneticilerin yüzde 61’ine göre iş gücüne katılan Y kuşağı, kurumların insan kaynakları stratejisinin dönüşümüne kaynaklık ediyor.

SAP’den profesyonel gelişim için SuccessFactors Learning

Yetenek uçurumunu kapatmaya yardımcı olmak üzere SAP, şirketlerin sürekli öğrenme kültürü oluşturmasına yardımcı olacak çözümlerini de İşgücü 2020 araştırmasına paralel olarak lanse etti. Coursera, lynda.com, OpenHPI ve Udacity iş birliği içerisinde sunulan SuccessFactors Learning, SAP tarafından tüm sektörlerin kullanımına sunuldu.

SAP’nin profesyonel eğitim stratejisinin önemli bir parçası olan uygulama kurumların istedikleri zaman ve şekilde kurum içi eğitim sunmalarına yardımcı oluyor. SuccessFactors Learning, SAP Öğrenme Merkezi sitesinde hizmet sunuyor. 45 binin üzerinde üyesi bulunan SAP Öğrenme Merkezi, gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA, bulut ve mobilite gibi inovasyonlar başta olmak üzere 4 binin üzerinde eğitim içeriğine erişim sunuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki kişilerin SAP bilgi birikimine erişimini önemli ölçüde artırmaya yönelik uygulamada 80’den fazla derse ücretsiz erişilebiliyor. SAP Öğrenme Merkezinin öğrencilere yönelik versiyonu ise bilgi teknolojilerinde yetenek uçurumunun kapanması için üniversite öğrencilerini SAP sertifikasyon sınavlarına ve SAP kariyer rotasına hazırlayacak bilgilerle donatıyor.

SAP Türkiye İK Direktörü Hande Genç, tanıtım sunumunda şunları söyledi:

“SAP global olarak Oxford Economics ile İşgücü 2020 ortak araştırmasında iş dünyasının büyük bir değişimden geçtiğini ortaya koydu. Geleceğin işgücünün daha önce hiç olmadığı kadar çeşitli olacağını araştırmada görüyoruz. Bir arada çalışan beş farklı nesil, farklı becerilere, deneyimlere, alışkanlıklara ve motivasyonlara sahip. Dünyada ve Türkiye’de çalışanların ve yöneticilerin işgücü geliştirmede Y kuşağının kurumsal liderlik ve yetenek boşlukları hakkındaki düşüncelerine ışık tutuyor. Liderlik uçurumu ise en çok dikkat çeken bulgular arasında. Çalışanların %34'ü şirketlerindeki liderliğin, şirketi başarıya taşıyacak özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Yetenek boşluğunu gidermek için şirket içi eğitimlerin önemi Oxford Economics araştırmasında öne çıkıyor. Yöneticilerin %70'i şirketlerinin eğitim programı sunarak çalışanların geliştirilmesini sağladıklarını belirtiyor. Uzakta beliren yetenek krizi ise organizasyonların geleceğinde önemli bir belirleyici olacak. Bir işin en önemli niteliği rekabetçi maaşa dönüşmüş durumda. Yeteneğe yatırım için Y kuşağını doğru anlamak ve değişen liderlik tanımını kucaklamak gerekiyor.
ETİKETLER : sap workforce 2020
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun