Araştırma 19 EKİM 2015 / 10:09

Tatildeyken en çok Türkler sosyal medyayı kullanıyor

Seyahat arama sitesi momondo’nun yaptığı bir araştırma, sosyal medyadan tatilde bile vazgeçemediğimizi ortaya çıkardı. Araştırmaya göre tatildeyken sosyal medyada en çok yazılı paylaşım ve video paylaşımı yapan ülkeyiz.

Seyahat arama sitesi momondo’nun yaptığı bir araştırma ise sosyal medyaya duyduğumuz ilginin tatile çıktığımızda bile azalmadığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 64’ü tatil sırasında sosyal medya sitelerinde yazılı paylaşım yapıyor. Bu oran ile araştırmaya katılan 15 ülke arasında ilk sırada yer alıyoruz. Listenin ikinci sırasında yüzde 39 ile Çinliler, üçüncü sırada ise yüzde 38 ile İspanyollar yer alıyor.
 
Benzer şekilde video paylaşımı alanında da dünya lideriyiz. Her yüz Türk turistten 26’sı sosyal medya hesaplarında tatil videoları paylaşırken, yüzde 23’le Çinliler ve yüzde 12’yle İtalyanlar bizi takip ediyor. Video paylaşımıyla en az ilgilenenlerse Kuzey ülkeleri. Finliler yüzde 3 ile, Danimarkalılar ise yüzde 4 ile listenin son sıralarında yer alıyor.
 
Fotoğraf paylaşımında ise liderliği Çinlilere kaptırmış durumdayız. Çinlilerin yüzde 64’ü sosyal medyada tatil fotoğrafı paylaşırken, Türkler yüzde 46’yle ikinci, İtalyanlar yüzde 45’le üçüncü sırada yer alıyor.
 
Elbette bizim aksimize tatilde sosyal medya kullanımına ara verenler de var. Örneğin Hollandalıların yüzde 55’i, Fransızların ise yüzde 50’si tatile çıkar çıkmaz sosyal medya kullanmayı bıraktığını ve dönene kadar hesaplarına bakmadıklarını söylüyor.
  
Diğer yandan katılımcılara tatil esnasında sosyal medyada hangi sıklıkla paylaşım yaptıkları sorulduğunda, yine Türkleri listenin başında yer aldığı görülüyor. Verilen yanıtlara göre, Türklerin yüzde 37’si her gün ve günde birden çok kez paylaşım yapıyor. Bu alanda tüm ülkelere fark atmış durumdayız, zira en yakın takipçilerimiz yüzde 13’le İtalyanlar ve yüzde 12’yle Çinliler. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun