Araştırma 10 EYLÜL 2015 / 14:03

"Oracle Bulut Hızı" araştırması sonuçları açıklandı

Oracle’ın EMEA Bölgesindeki yeni araştırması, işletmelerin bulutun hızı ile sağlanan rekabet avantajını henüz fark etmediklerini vurguluyor.Oracle’ın "Oracle Bulut Hızı" araştırma sonuçlarına göre Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki işletmelerin büyük bir çoğunluğunun hızlı olduklarına inanırken, pek çok kuruluşun iş yüklerini esnek olarak yönetemediğini, yeni uygulamaları hızlı bir şekilde geliştirme, test etme ve piyasaya sunmakta yavaş kaldıklarını ve rekabetçi tehditlerle başa çıkmakda sorun yaşamalarına sebep olduğunu vurguluyor. Bu çalışma “Platform-as-a-Service” (PaaS) gibi bir teknolojinin, bu zorlukları bertaraf etmek konusunda nasıl yardımcı olabileceği hakkında işletmeler arası farkındalığın yetersiz olduğunu da ayrıca tespit ediyor.

Oracle Bulut Hızlılığı araştırmasında, bulut çağındaki işletme hızını anlamak için EMEA bölgesinde büyük firmalar için çalışan 1004 çalışan ile görüştü. Sonuçlar yüzde 62’ sinin kuruluşlarının hızlı olduğunu (yeni iş imkânlarına çabuk ayak uydurabildiğini ya da yeni ürün ve hizmetleri hızlı bir şekilde yineleyebildiğini) düşündüğünü ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde 78’i, yeni ticari uygulamaları hızlıca geliştirme, test etme ve indirme kabiliyetinin işyerlerinin başarısı için ya önemli ya da kritik önem taşıdığını ve hızlılığın faydalarının bilincinde olduklarını gösteriyor. Katılımcıların yaklaşık olarak üçte biri BT altyapısı söz konusu olduğunda iş uygulamaları ve hizmetlerin mobilite ile uyumunun firma başarısı için en önemli faktör olduğuna inandıklarını vurguluyor.

Ayrıca, bu çalışma hızlılığın rekabetçilik etkisinin işletmeler açısından hayati öneme sahip olduğu, rakiplerin yenilikçi müşteri hizmetlerini daha hızlı indirme kabiliyeti işletmeler tarafından en yüksek tehdit olarak tanımlanıyor. Katılanların yüzde 58’e yakını işyerlerinin bu rekabetçi tehditlere cevap verebilecek bir BT altyapısı sahip olmadığını ifade ediyor.

Anket, PaaS tarafından sağlanan hızlılığın faydalarının önemsenmediğini önemli oranda ortaya koymaktadır. Aslında, ankete göre, EMEA bölgesindeki işletmelerin yüzde 59’u iş yüklerini genel, özel ve hibrit bulutlar arasında değiştirip değiştiremeyeceklerini ve kurum içi uygulamaları buluta aktarıp aktaramayacaklarını ya bilemiyor ya da bilmiyor. Ayrıca, işletmelerin sadece yüzde 44’ünün – ki bu rakam bir aylık bir takvim süresi içinde sadece yüzde 27’ye düşmektedir – mobil cihazlar için yeni ticari uygulamaları altı ay içinde geliştirebildiğine, test edebildiğine ve mobil cihazlara uygulayabilecek duruma geldiklerine işaret ediyor.

Oracle Bulut, EMEA bölgesi Başkan Yardımcısı, Tino Scholman; "İşletmelerin nasıl daha hızlı hale gelebileceği konusunda mevcut bir farkındalık açığı söz konusu. Bazı şirketler kendilerini hali hazırda hızlı olarak değerlendirirlen, bunların çoğu henüz yeni hizmetleri hızla hayata geçirmelerine yardımcı olması için PaaS çözümlerinin gücünü ortaya çıkarabilecek durumda değil. Diğer şirketler hız eğrisindeki seyahatlerine daha yeni başlıyor” diyor. “Eğer daha yenilikçi olmak ve daha sık deneme yapmak istiyorsanız, o zaman İnovasyon Maliyetinizi düşürdüğünüzden ve hızla düştüğünden emin olmalısınız. Biz, doğru bulut platform çözümü ile işletmelerin piyasa koşullarına hızlı bir şekilde nasıl tepki gösterebileceklerini ve rekabetin oldukça önünde olabileceklerini kendilerine göstererek bu farkındalık açığını kapatmaya yardımcı olmak istiyoruz."

Anket sonuçları işletmelerin PaaS ile işlevsel hızlarının nasıl artırılabileceklerini tam olarak bilmediklerini ortaya koymaktadır. Katılımcıların yüzde 20’si PaaS’ın ne olduğunu hiç bilmediklerini, sadece yüzde 34’ü PaaS’ın ne olduğunu tamamen anladığını belirtiyor. PaaS’ı bilenlerin yüzde 28'i iş uygulamaları geliştirmedeki faydalarından bahsederken, BT altyapısında maliyet ve tasarruflar gibi daha önemli stratejik faydaları bilmiyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun