Araştırma 20 AĞUSTOS 2015 / 11:09

Online tüketici ve offline tüketici farkları

Tüketiciler ihtiyaçlarına cevap veren ve özel çözümler sunan markaları tercih ederek, her geçen gün daha da bilinçleniyor.Günümüzde, fiziki mağazaları tercih eden, ihtiyaç duyduğu ürünü dokunarak satın almak isteyen “offline tüketici” olarak da adlandırabileceğimiz tüketicilerin dışında; alışveriş sitelerini gezen, satın almak istediği ürünün fiyatlarına ve özelliklerine bakan, ürünü önceden satın alan tüketicilerin yorumlarını okuyan ve tüm sonuçları analiz ederek satın alma kararını veren “online tüketici” kitlesinin bulunduğunu belirten Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, tüketici eğilimlerine göz atıldığında offline ve online tüketicilerin alışkanlıklarının ve beklentilerinin çeşitli noktalarda örtüştüğünü, bazı noktalarda ise farklılaştığını ifade ediyor.


Nevgül Bilsel Safkan’a göre her iki kitleninde sahip oluğu ortak kriterler ve sahip oldukları farklılıklar şu şekilde:

Ortak yanlar:

1. Her iki kitle için de fiyat avantajı öncelikli konuların başında geliyor.

2. Taksitli ödemeyi önemli bir alışveriş kriteri olarak görüyorlar.

3. İki kitlenin de alışveriş yaparken mağaza/site tercih etmelerinde, o mağazanın/sitenin mevcut banka kampanyaları önemli rol oynuyor.

Farklılıklar:

1. Offline tüketiciler ürünle fiziksel teması esas alırken; online tüketiciler fiziksel temasın yerine ürünle ilgili tüm sonuçları online analiz ederek satın alma kararını veriyor.

2. Offline tüketiciler internetten alışveriş yapmanın güvenli olup olmadığı konusunda endişeli olup geleneksel yolları tercih ederken; online tüketiciler güvenliği, son teknolojik gelişmeler ve arkasında güvenilir topluluklar bulunan siteler sayesinde endişe duyulan konular arasında görmüyor.

3. Offline tüketiciler fiziksel alışverişi sosyal yaşamın bir parçası, sosyal bir aktivite olarak görürken; online tüketiciler internetten alışveriş yapmanın zamandan tasarruf sağladığını ifade ediyor.

4. Offline tüketiciler, aradıkları ürünün detaylarını sorabilecekleri satış görevlilerini faydalı bulurken; online tüketiciler satış görevlisi baskısının olmamasını avantaj olarak görüyor.

5. Offline tüketiciler ürün tavsiyesi için çevreleri ve satış görevlilerini dikkate alırken; online tüketiciler ürünler hakkında önceden satın alıp kullananların görüşlerinin web sayfasında yer almasını bir avantaj olarak tanımlıyor.

6. Offline tüketiciler olumlu veya olumsuz alışveriş tecrübelerini çevreleri ile paylaşma eğilimi gösterirken; online tüketiciler sosyal medyada paylaşmayı tercih ediyor.

7. Offline tüketiciler özellikle bebek bezi gibi hacmi büyük ve önemli ihtiyaçları kendi araçlarıyla büyük market zincirlerinden almayı tercih ederken; online tüketiciler (özellikle yeni jenerasyon ebeveynler) bu tarz ürünleri oturdukları yerden sipariş etmeyi tercih ediyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun