Araştırma 20 OCAK 2016 / 11:17

Online alışverişlerde akıllı telefonların payı artıyor

Online alışveriş tarafından bakıldığında akıllı telefonların payı her geçen gün artmaya devam ediyor. Adobe’nin açıkladığı rakamlar da bunu destekliyor.

2015 tatil sezonunda yani Kasım ve Aralık aylarında önceki yıllara göre akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışverişler iki katına çıktı. Tabletler üzerinden yapılan alışverişlerde ise azalma var. İşin özü aslında alışveriş yaparken telefonlarını tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Sadece alışverişlerin sayısı artmıyor elbette. Mobil trafik de artıyor. İnsanlar bir şeyler almadan önce ilk olarak yolda, durakta beklerken ya da boş zamanlarında telefonları üzerinden araştırma yapıyorlar. Mobil cihazların kullanımı artsa da dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar hala bu işin kralı olmaya devam ediyor.
Online alışverişlerdeki bir diğer önemli trend ise online satın al, mağazadan teslim al. Özellikle ABD’de bu trend gittikçe yükseliyor, bunun en önemli nedeni online fiyatların mağazalara göre daha düşük olması. Bu arada Japonya, ABD ve Kuzey Avrupa ülkelerindeki kullanıcılar mobil alışverişi daha çok seviyor.
Rapora buradan erişebilirsiniz…