Araştırma 24 KASIM 2015 / 13:11

Mobil alışverişte en fazla teknoloji ürünleri talep görüyor

Bilio.com, web sitesi üzerinden 1.500 kişi ile yaptığı mobil alışveriş anketiyle, akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş alışkanlıklarına ışık tutan veriler ortaya koydu.

İnternet üzerinden yapılan alışveriş miktarının her geçen gün artması ve masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara taşınması, alışveriş alışkanlıklarımızı da kökten değiştirmeye başladığı için, mobil alışveriş ayrı bir inceleme konusu olarak karşımıza çıkıyor.
 
Bilio.com da bundan hareketle, düzenli olarak yaptığı mobil alışveriş eğilimlerini ortaya koyan anket çalışmalarıyla e-ticaret dünyasına, yazılımcılara ve girişimcilere fikir verecek sonuçlar elde ediyor. 13-18 Kasım tarihleri arasında Bilio.com’un web sitesi üzerinden yaptığı mobil alışveriş anketinin sonuçları şöyle:
 
Mobil alışverişte güven sorunu
“Akıllı telefonunuz üzerinden alışveriş yaptınız mı?” sorusunu yanıtlayan 1.500 kişiden yalnızca yüzde 40’ının “evet” yanıtını verdiği, geri kalan yüzde 60’lık kesimin ise, bugüne kadar akıllı telefonlarından hiç alışveriş yapmadığı görülüyor. Anket sonuçlarına göre, bu kişilerin, mobil alışveriş süreçlerine yeterince güvenmedikleri için akıllı telefonlardan alışveriş yapmamayı tercih ediyor.
 
Mobil alışveriş neden tercih ediliyor?
Ankette akıllı telefonları üzerinden alışveriş yaptıklarını söyleyen kişilerin yüzde 85’i, mobil alışveriş için akıllı telefon yerine tableti tercih ediyor. Mobil alışveriş yapanların yüzde 48’i ise, kullanım kolaylığı nedeniyle mobil alışverişi tercih ederken, yüzde 36’sı fırsatları kaçırmamak, yüzde 16’sı da güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamak için mobil alışverişi tercih ettiklerini belirtiyor. Bu kişiler, mobil alışverişlerinde en çok, yüzde 50 oranıyla teknoloji ürünlerini satın alıyorlar. Geri kalan kısım ise, yüzde ağırlığına göre sırasıyla moda, kozmetik ve dekorasyon ürünleri takip ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun