Araştırma 17 KASIM 2015 / 12:09

Kadın girişimcilerin sayısı yüzde 80 arttı

E-ticaret, barındırdığı geniş fırsatlar ve büyüme potansiyeli ile günümüzde girişimcilerin en çok ilgilendiği alanların başında geliyor.

IdeaSoft, 16 Kasım’da başlayan Global Girişimcilik Haftası kapsamında, 2015 yılınının başından bu yana e-ticarete atılan girişimciler üzerinde bir araştırma yaparak ülkemizde e-ticaret girişimlerinin genel çerçevesini çizdi.
 

Türkiye’de 2015 yılında e-ticarete atılan girişimcilerin büyük bölümü İstanbul kaynaklı olduğunu açıklayan IdeaSoft, İstanbul’u takip eden illerin ise sırasıyla Kocaeli, Gaziantep, Kayseri ve Antalya olduğunu duyurdu. İstanbul’dan sonra gelen illerin Anadolu’nun hemen her bölgesinden olması, Türkiye’de e-ticaret bilincinin yaygınlaşmaya başladığının da bir göstergesi oldu.
 

IdeaSoft tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan bir diğer dikkat çekici sonuç ise kadın girişimcilerin e-ticarete olan büyük ilgisi oldu. 2015 yılında e-ticarete atılan girişimci kadınların sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 80 oranında arttı. Bu kadın girişimcilerinin yaş ortalamasının da 24 olması bir diğer önemli veri olarak göze çarptı. E-ticaret girişimcisi erkeklerde ise yaş ortalaması 28 oldu. Bu da kadınların e-ticaret girişimlerini erkeklere oranla çok daha erken başlattığını ortaya koydu.
 

En çok tercih edilen sektör yöresel ürünler oldu
 

E-ticaret girişimlerinde en çok tercih edilen sektörün yöresel ürünler olduğunun belirtildiği araştırmada, organik ürünler, sağlıklı yaşam ürünleri, tekstil ve el yapımı özel ürünler de e-ticaret girişimcilerinin 2015’te en çok tercih ettikleri sektörler oldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun