Araştırma 28 EYLÜL 2015 / 13:15

İnternet doktorluğu vatandaşların sağlığını tehlikeye atıyor

Hastalığa tanıyı hekim yerine internette dolaşan yanlış bilgiler aracılığıyla koyan vatandaşlar “ İnternet doktorluğu” ile, doktora gitmeden hastalığının teşhisini kendisi koyarak, tedavi sürecine başlıyor.

Uzmanlar, internette yapılan her 20 aramadan birinin sağlık odaklı olduğunu belirtiyor. Sağlık araştırmaları yapan Social Touch’un 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, sağlıkla ilgili enformasyon ihtiyacı için internet kullananların oranı yüzde 78. Şifayı internetteki sağlık sitelerinde ya da forumlarda arayan insanlar, en ufak rahatsızlıklardan kendisine ‘kanser’ teşhisi dahi koyabiliyor.

Bilinçli internet kullanıcısı olmak önemli

Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi’ne konuşan İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, internette sağlık konusunda oluşturulan bilinçsiz içeriğin vatandaşları yanlış yönlendirdiğini belirterek, “Bilgi kirliliğine karşı bilinçli tüketiciler, bilinçli internet kullanıcıları olmalıyız” uyarısında bulundu. Özeren, şunları söyledi:

“Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnternette yer alan içeriklerin büyük bir kısmı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş verilerdir. İnternet pek çok konuda bilgiye erişimin en hızlı yolu olsa da bilinçli bir internet kullanıcısı, orada yer alan içeriğe koşulsuz inanmadan önce içeriğin sorgulaması gerektiğini bilir. Sağlık konusunda yer alan içeriklerin de her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Ancak alanında uzman olmayan kişilerin paylaştığı bilgiler, kullanıcıların hayatını riske atabiliyor.”

Gerçekte olan ve internet üzerinden araştırılınca konulan tanılar:

*Gaz sancısı-Kalp krizi

*Strese bağlı el uyuşması-Felç

*Yorgunluğa bağlı bel ağrısı-Omurilik kanseri

*Baş ağrısı-Beyin tümörü

*Basit ayak ağrısı-Bel fıtığı

*Kilo kaybı-Kanser

 
ETİKETLER : İnternet doktorluğu