Araştırma 17 ŞUBAT 2016 / 17:49

İklim değişiklikleri uçuşları olumsuz etkileyecek

Environmental Research Letters’da yayınladığı çalışmada, yaşanan iklim değişiklerinin uçuşları olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

21. yüzyılın en büyük problemlerin biri olan iklim değişikliği, atmosfer biriken gazların sera etkisi yaratmasından dolayı kara, deniz ve havada sıcaklık artışına neden oluyor. Bilim insanları bilgisayar modellemesi kullanarak, atmosferdeki karbondioksit miktarı iki katına çıktığında jet akıntılarının durumunu inceledi. Araştırma sonucunda, jet akıntılarının daha da kuvvetleneceği ve buna bağlı olarak İngiltere’den Amerika’ya gerçekleşen uçuşların neredeyse iki katı zamanda gerçekleşebileceğini ortaya koydular.

Böyle bir tablonun çıkması halinde, uçakların her yıl daha fazla saat uçuş yapacağı, yaklaşık 22 milyon Amerikan doları tutarında, 7.2 milyon galon jet yakıtı tüketileceği belirtiyor. Bu da 70 milyon kilogram karbondioksitin atmosfere salınmasına neden olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun