Araştırma 17 OCAK 2014 / 15:15

Google kan şekerini ölçen lens üretti

Google’ın sağlık alanında yeni giyilebilir teknoloji ürünü, kan şekerini ölçen akıllı kontak lensin prototipi hazır. Google X laboratuvarında  Brian Otis ve Babak Parvis tarafından geliştirilen lensin iki katmanı arasında yer alan glükoz sensörü, kan şekerini ölçüyor. Lens, sağlık testlerinin çoğundan geçti ve halen geliştiriliyor. Akıllı lens Vücutla bütünleşik olan ürün, sürekli ölçüm yapma imkanı bulduğu için, şeker seviyesinin limiti aşması durumunda mikro LED ışıkla uyarı verecek. Parmak ucundan alınan örnekle kan şekerini ölçen cihazlardan daha pratik uygulaması olan lens, bir çok sağlık uygulama testini geçti ancak halen geliştirilme aşamasında.

Google'ın hedefi giyilebilir sağlık ürünlerini yaygınlaştırmak

Giyilebilir teknoloji ürünleri ağırlıklı olarak sağlık alanında geliştiriliyor. Giyilebilir teknolojiler sağlık alanında ; sporcular, bedensel engelliler, kronik hastalığı olan insanlar gibi, sağlık teknolojilerine sürekli olarak bağımlı olan insanların hayatını kolaylaştıracak. Microsoft ve Washington Üniversitesi birkaç yıl üzerinde bu proje çerçevesinde çalışmıştı. Google'ın şimdiki projesinin hedefi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'yle işbirliği yapıp ürünün yaygın kullanımını sağlamak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun