Araştırma 11 MAYIS 2015 / 10:03

Dijital hastane teknolojileri hayatımıza giriyor

Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi 8-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede, sağlık bilişimi alanında dünyadaki yeni gelişmeler paylaşıldı.Zirveye, sağlıkta robot devrimi damgasını vurdu. Memorial Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, hasta ile doktorun ülkelerarası iletişimini sağlayan hasta vizit robotu ilk kez denedi. Prof. Dr. Sönmez gelecekte, hasta ile doktor arasındaki sürekli iletişim kurabilen, hastanın anlık takibini sağlayan ve doktora hassas teşhis ayrıcalığı sunabilen teknolojilerin sağlık sektöründe çok önemli bir yer tutacağından bahsetti.

Sağlık Bilişim Zirvesi kapsamında sağlık ve bilişim sektörünün ortak çalışması olarak hayata geçirilen yeni projeler, dünyadaki bu alandaki son uygulamalar ve özellikle “Dijital Hastane” projesi hakkında görüşlerin paylaşıldığı panel ve konferanslar gerçekleştirildi.

Sağlık Bilişim Derneği’nin Başkanı Yasin Keleş, Türkiye’de sağlık sektörünün dönüşüme tabi olduğunu, dijital hastane anlayışı ile sağlıkta robot devriminin başlayacağını, robotların hastaya refakat edeceğini ve robotların yardımı ile doktorların zaman tasarrufu edeceğini söyledi.

Dijital hastane teknolojilerini bu yıl; akıllı, kağıtsız ve yeşil hastane konseptlerinden oluşan üç ayrı başlıkla sunacaklarını ifade eden Keleş, çok yakın bir zamanda devrim niteliğinde teknolojilerin hastaneler ile buluşacağı müjdesini verdi. Altyapısı hazırlanmış olan ve çok yakında hayata geçirilecek dijital hastane teknolojilerini anlattı:

İğnesiz kan alma: Kan alınması gerektiği durumlarda kola takılan ve üzerinde hiçbir iğne ya da şırınga görünmeyen cihaz, 2 dakika içinde vakum yolu ile gerekli olan kanı alacak.

Her organın sesine duyarlı steteskop: Elektronik steteskop; kalbin, midenin, karaciğerin, böbreğin sesini dinleyerek, doğru ve uygun bir tedavi sağlayacak.

Deri üzerinden anjiyo: Mobil inovatif cihaz kalbin üzerine konulduğunda, tıkalı olan kalp damarlarını tespit edebilecek.

Tümörü bulan lazer kalem: Beyin tümörünün yerini belirleyebilen kalem şeklindeki lazer, sağlıklı ve kanserli dokuyu ayırt ederek, operasyon süresini 3 saatten 30 dakikaya indirecek.

Giyilebilir ultrason ile 24 saat bebek takibi: Giyilebilir ultrason cihazı ile anne adayları evlerinde de bu cihaz sayesinde bebeklerinin hareketlerini 24 saat izleyebilecek.

Beyin depolayıcısı ile Alzheimer tedavisi: Hastaların vücuduna yerleştirilen bir cihaz ile geçmişte olaylar depolanarak, beyne gönderilen sinyaller sayesinde unutulması önlenecek.

Gerçeğe yakın el ve ayaklar: Uzuv kayıplarında kullanılacak yeni protezler dışarıdan uygulanan basıncı hissedecek ve kişi gerçek bir el ya da ayak hissi yaşayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun