Araştırma 28 EKİM 2015 / 14:18

Çocukların çevrimiçi ortamda karşılaştıkları tehditler artıyor

Kaspersky Lab ile B2B International'ın gerçekleştirdiği yeni araştırma, ebeveynlerin yüzde 30'unun çocuklarının çevrimiçi ortamda ne gördüğü ya da yaptığı konusunda kontrollerinin olmadığını düşünüyor..

Katılımcıların yarısından fazlası, çocuklarının çevrimiçi ortamda karşılaştığı tehditlerin giderek arttığına inanıyor. En büyük endişe çocukların uygunsuz ya da sakıncalı içeriklerle karşılaşma riski olurken katılımcıların neredeyse üçte ikisi çocukların bu tür içeriklere sınırsız erişime sahip olduğuna ikna olmuş durumda. Diğer endişeler arasında çocukların tehlikeli yabancılarla karşılaşma ve iletişim kurma ve kendileri hakkında çok fazla kişisel bilgi paylaşma ihtimalleri yer alıyor. Katılımcıların yüzde 38'i çocukların internet bağımlısı olabileceğinden ve çevrimiçi ortamda çok fazla zaman harcayabileceğinden korkuyor.

Çocuklara ilişkin bu doğrudan tehditlerin yanı sıra, ebeveynler aynı zamanda ailenin diğer üyelerinin de verilerin kazara silinmesi ya da kaybedilmesi ya da çevrimiçi oyunlarda ve diğer ortamlarda uygulama içi satın alımlar nedeniyle beklenmeyen masrafların yapılması gibi çocukların çevrimiçi ortamdaki korunmasız davranışlarından etkilenebileceği konusunda endişe ediyor.

Yetişkinlerin endişelerine eklenen bir diğer yük ise internet kullanan ebeveynlerin yüzde 52'sinin ve yetişkinlerin yarısından fazlasının kendi anne babalarının karşılaşabileceği ve başa çıkamayacağı riskler konusunda endişe ediyor olmaları. Dijital ortamda aktif anne babalara sahip katılımcılar ebeveynlerini üçte iki oranında daha korunmasız görürken genel olarak katılımcıların yüzde 13'ü bu yaşlı akrabaların nelerle karşılaşabileceğinden endişe ediyor.

Daha olgun internet kullanıcılarına ilişkin başlıca endişelerin arasında ise zararlı yazılımlarla yüzünden para kaybetme, dolandırıcılara yakalanma ya da hatta gizlice izlenebilme riskleri yer alıyor. Çocuklar için çevrimiçi ortamlarda duyulan başlıca korkulara benzer şekilde, tehlikeli yabancılarla) ve sakıncalı içeriklerle karşılaşma riskleri yaşlıların karşılaşabileceği tehlikeler listesinde de üst sıralarda yer alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun