Araştırma 18 AĞUSTOS 2015 / 12:43

Cep telefonları ilk görüşte aşkı öldürüyor

5 milyondan fazla üyesiyle Türkiye’nin önde gelen ‘ciddi ilişki ve evlilik’ sitelerinden biri olan eÇift, sanal ortamda tanışanların ilk buluşma eğilimlerini araştırdı.“Online tanıştığınız biriyle ilk buluşmanız ne kadar süre sonra olmalı?” sorusunda erkeklerin daha aceleci, kadınların ise daha temkinli olduğu ortaya çıktı. Erkeklerin yüzde 90’ı buluşmak için tanıştıktan sonra 1 haftadan az bir süre geçmesinin yeterli olduğunu söylerken, kadınların yüzde 90’ı ise 1 aydan fazla zaman geçmesi gerektiğini belirtti. İlk buluşmada negatif algı oluşturacak 3 unsur sorulduğunda üyelerin yarısı karşısındakinin telefonu ile ilgilenmesi, yapmacık ve ukala tavırlar sergilemesi derken, kalan yüzde 30’u soğuk ve sessiz tavırlar, olumsuz bakış açısı ve kaprisli kişiliğin itici olduğunu belirtti. Geriye kalan yüzde 20 ise gereğinden fazla samimiyet, negatif bir konuşma üslubu ve yemek yeme şekli dedi.

İlk buluşmada sizi pozitif etkileyecek 3 şey nedir diye sorulduğunda ise üyelerin yarısı “gülümseme, bakımlı olma ve konuşma tarzı” dedi. yüzde 10’u yine telefonu ile ilgilenmemesi, samimiyet ve sohbet yeteneği derken, yüzde 20’si bakışların, ahlaklı ve kendinden emin duruşunun önemli olduğunu vurguladı. yüzde 20’si ise bakışların yanı sıra giyim tarzı ve iyi kokması dedi.

İlk buluşmada hesabın paylaşılması konusunda ise cevap net. Üyelerin yüzde 90’ı hesabın erkek tarafından ödenmesi gerektiği konusunda hemfikir. Erkek üyelerin yüzde 80’i ilk buluşmada karşısındakini evden almanın uygun düşmeyeceğini belirtirken, yüzde 20’si ancak eğer karşısındaki isterse onu evinden alacağını belirtti. İlk buluşmada onu nereye götürürsünüz diye sorulduğunda üyelerin yüzde 80’i restoran, cafe ve pastane derken, yüzde 20’si sakin ve huzurlu bir sahilde buluşmayı tercih ediyor.

Üyelerin yüzde 40’ı ilk buluşulacak yeri kadınların belirlemesi gerektiğini, yüzde 40’ı da ortak karar alınmasının daha doğru olduğunu belirtti. Mekanı erkeklerin belirlemesi gerektiğini söyleyenler ise yalnızca yüzde 20. İlk buluşmada erkek üyeler konuşmaya kıyasla dinlemeyi daha çok seviyor. Erkek üyelerin yüzde 70’i dinlemeyi daha çok sevdiğini belirtiyor. Dinlemeye kıyasla konuşmayı daha çok sevdiğini söyleyen erkeklerin yüzde 28’i düşünmeden konuşabileceğini söylerken, bu oran kadınlarda yüzde 42’yi buluyor
ETİKETLER : eÇift
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun