Araştırma 17 ARALIK 2015 / 13:43

Capital 500 Ödülleri sahiplerini buldu

Capital Dergisi tarafından Vodafone’un ana sponsorluğunda ve T-Systems’ın co-sponsorluğunda düzenlenen “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nın ödül töreni, 16 Aralık Çarşamba akşamı gerçekleştirildi.

18’incisi gerçekleşen araştırmada Türkiye’nin en büyük şirketleri Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türk Hava Yolları olarak sıralandı. Shangri-La Bosphorus Hotel’de düzenlenen ödül töreni iş dünyasının liderlerini bir araya getirdi. Törende, “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması” kapsamında ciro, kârlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirilen şirketlere toplam 8 kategoride 24 ödül verildi. ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara ise Onur Ödülü’ne layık görüldü.
 
2014 zor bir yıl oldu
 

Türkiye'de ilk defa 1998 yılında Capital Dergisi tarafından gerçekleştirilen, özel sektörü tüm yönleriyle kapsayan “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması”nda, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketler ciro büyüklüğüne göre sıralanıyor.
 
İş dünyasına göre 2014 zor bir yıl oldu. Capital500 Araştırması’nın sonuçlarına göre, Türkiye’nin dev şirketleri sergiledikleri performansla bu zorlu yıldan büyüyerek çıksa da, geçen yıla bakıldığında reel anlamda bir düşüş söz konusu oldu. Şirketler, 2013 yılında nominal olarak yüzde 14,3, 2014 yılında ise yüzde 14,6 büyüdü. Capital500 şirketleri reel olarak da bir önceki yıl yüzde 7,9 büyürken, 2014’te bu oran yüzde 5,6’da kaldı.
 
Ciro, kârlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlenlendirilen şirketlerden, Tüpraş, OMV Petrol Ofisi ve Türk Hava Yolları “Türkiye'nin En Büyük Şirketleri” olurken; Gama Endüstri Tesisleri, Aves Enerji Yağ ve Gıda ile Dumankaya İnşaat de “Cirosunu En Çok Artıran Şirketler” arasında yer aldı.
 
“En Çok Kâr Eden Şirketler” kategorisinde Türk Telekom, Türk Hava Yolları ve Turkcell; “Kârını En Çok Artıran Şirketler” kategorisinde ise Penta Teknoloji, Erpiliç Entegre Tavukçuluk ve Çelebi Hava Servisi ilk üç sırayı paylaştı.
 
“En Çok İstihdam Sağlayan Şirketler” kategorisinde Türk Telekom, Polimeks İnşaat ve BİM Birleşik Mağazalar; “İstihdamını En Çok Artıran Şirketler” kategorisinde ise Aydem Elektrik Perakende Satış, Balpet Petrol Ürünleri ve Doğa Organik Gıda yer aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun